Farma chovající 130 holštýnských dojnic přešla z dojení na tandemové dojírně ke dvěma nejnovějším robotům od společnosti DeLaval VMS V300. K tomu investovala do nového ustájení, krytého hnojiště, komunikací a nových prostor pro dojicí techniku.
Den otevřený dveří se konal 10. října na rodinné farmě Stříbrných v Radimi nedaleko malebného města Jičín. Rodina Stříbrných se za socialismu nedala zlomit. Až na malou přestávku v letech 1960 do 1964 své pozemky obdělává a chová skot již přes 65 let. V roce 1989 čítalo stádo asi 15 krav a přišlo první velké rozhodování, jak dál. Stříbrní vsadili na mléko a v roce 1993 postavili novou stáj s tandemovu dojírnou Alfa Laval. Následně dovezli 70 kvalitních vysokobřezích jalovic holštýnského plemene z Francie. Pak stále dojili a dojili, a mezitím vyrostl i syn Karel, našel si ženu a má s ní tři děti.
Rozhodnutí pro velkou investici
„Po dvaceti letech provozu jsme došli k závěru, že původní stáj i dojírna již přestává vysokoprodukčním dojnicím vyhovovat a začali jsme uvažovat o nové,“ popisuje historii nové stáje Karel Stříbrný. S rozhodnutím nepospíchal a nejprve si procestoval nové stáje s dojícími roboty po celé České republice. Závěr byl jednoznačný. Investovat do vzdušné stáje, která splňuje všechny požadavky na pohodlí zvířat a do dojicích robotů DeLaval VMS. V roce 2018 byla zahájena stavba a v březnu 2019 byl spuštěn provoz stáje s dvěma dojícími roboty poslední verze DeLaval VMS V300.
Kapacita stáje je 130 boxových loží plus separace pro osm zvířat. Do nové stáje byly převedeny
všechny produkční dojnice z původní stáje (100 kusů). „Roboty si poradily se všemi vemeny a žádné zvíře jsme nemuseli z důvodu tvaru struků a vemene vyřadit“, pochvaluje si Karel Stříbrný. Vzhledem k velikosti původního stáda, byly na roboty zařazeny i dojnice ke konci laktace, kdy je motivace pro zvířata chodit do robota poměrně nízká (nízká užitkovost = nízká dávka jádra v robotu). Ani to, jak se ukázalo, nebyl pro nové automaty žádný problém.
Na dni otevřených dveří se konal seminář, který představil novou technologii, ale také specifika krmení na robotických farmách. Byla přítomna kromě jiných i ředitelka společnosti DeLaval pro východní Evropu Edit Gergely, která popřála rodině mnoho nadojeného mléka s nejmodernějším robotem a další zástupci firem prodílejících se na projektu. Stavbu provedla firma Jastav z Jičína, vybavení stáje zábranami a další technologií a projektovou dokumentaci dodala společnost BoviLine Litomyšl.
Ing. Pavel Kupka, manažer společnosti DeLaval, který se na projektu podílel dodává: „Bohužel se nám často stává, že zákazník sice chce moderní stáj, ale pak začne říkat, co všechno nelze, nebo musíte dodržet toto. Rodina Stříbrných jsou ale výjimeční, šlo o výbornou spolupráci. Dostali jsme příležitost navrhnout ideální stáj a zákazník nám plně důvěřoval – nechal nám volné ruce udělat vše podle našich zkušeností a na základě aktuálních poznatků o chovu dojených krav.“
Podrobněji v Našem chovu 12/2019