08.01.2001 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V roce 2000 okres Jihlava celorepublikově devátý v užitkovosti krav

Na devátém místě ze všech okresů České republiky se loni v mléčné užitkovosti umístil okres Jihlava.

Dojnice v jihlavském okrese ve všech produkčních obdobích dosáhly roční užitkovosti 6499 kilogramů mléka při průměrné tučnosti 4,19 procenta, zatímco celostátní průměrná užitkovost krav činila 5755 kilogramů mléka.
Informoval o tom vedoucí střediska plemenářských služeb Jihlava při společnosti Agro Měřín a.s. František Lysý. V porovnání s rokem 1990 se tak užitkovost dojnic zvýšila o 2519 kilogramů. V roce 1990 však bylo zaznamenáno 16 810 laktací, tedy produkčních období, kdy dojnice produkují mléko. Letos se z důvodu dlouhotrvajícího poklesu stavu dojnic snížil tento počet na 10 653 ukončených laktací. Za nárůstem užitkovosti stojí podle Lysého vliv managementu, genetiky i selekce méně užitkových krav během snižování stavů. "Změnil se systém odchovu telat, kdy se zavádí vzdušný odchov v dřevěných boudách pod širým nebem, po celý rok se používají stabilizované krmné směsi a zlepšil se i zdravotní stav dojnic," vysvětlil Lysý. Zemědělci v minulých letech podle Lysého také ze zahraničí dovezli kvalitní genetický materiál, ať březí jalovice nebo import inseminačních dávek.
V hodnocení užitkovosti za Českou republiku bez rozdílu plemen se na prvním místě za skončený hospodářský rok umístila Praha s 6931 kilogramy mléka na dojnici, druhý skončil okres Uherské Hradiště s 6872 kilogramy a třetí místo získal okres Nový Jičín s 6840 kilogramy mléka. V případě Prahy se užitkovost počítala jen z 1486 laktací, což částečně zkresluje její umístění. Hospodářský rok začíná vždy 1. října a končí 30. září následujícího roku. Středisko plemenářských služeb při Agru Měřín a.s. je pověřeno ministerstvem zemědělství k šlechtění hospodářských zvířat a k provádění plemenářských služeb. Podle Lysého středisko kontroluje přes 95 procent všech krav v regionu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down