18.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V roli hlavního spolupracovníka: Asociace svazů chovatelů koní

Asociace svazů chovatelů koní České republiky (ASCHK) sdružuje většinu domácích chovatelských svazů. Byla založena v roce 1991 a jejím hlavním sídlem je Písek. ASCHK pomáhá členům s registrací a evidencí koní a to především prostřednictvím svých inspektorů. Zabezpečuje spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a dalšími důležitými institucemi, zprostředkovává vyřízení oprávněných žádostí o státní finanční podpory (podle dotačních titulů MZe), informuje o legislativních a organizačně – ekonomických novinkách, odborně posuzuje chovné koně, spolupracuje při zpracování kontroly dědičnosti, pomáhá prezentovat koně českého chovu na výstavách a přehlídkách, věnuje se propagační činnosti...

ASCHK vydává rovněž odborný časopis Koně, který je všem jejím členům automaticky zdarma zasílán a nečlenové si jej mohou předplatit. Hlavním cílem uvedeného periodika je poskytování „horkých“ chovatelských informací.
Do pracovní náplně Asociace samozřejmě patří organizace výkonnostních testů teplokrevných a chladnokrevných hřebců a výkonnostní zkoušky klisen. Společně s Českou jezdeckou federací pořádá ASCHK chovatelské soutěže Kritéria mladých koní.
ASCHK sdružuje:
Svaz chovatelů českého teplokrevníka, Svaz chovatelů koní Kinských, Svaz chovatelů moravského teplokrevníka, Svaz chovatelů chladnokrevných koní, Svaz chovatelů českomoravského belgického koně, Asociaci chovatelů huculského koně, Svaz chovatelů haflinga, Svaz chovatelů lipického koně, některé organizace chovatelů pony a oblastní chovatelské svazy (těch je celkem 10). O členství v ASCHK se ale momentálně zajímají i chovatelé achaltekinských koní nebo tzv. westernových plemen.
V současné době je u ASCHK zapsáno kolem 7000 klisen, z toho asi 4500 teplokrevných. Plemena českomoravský belgik, norik a slezský norik zastupuje kolem 800 klisen, haflinga 200 a pony plemena 250 klisen. Zbytek představují klisny lipicána a dalších u nás méně rozšířených plemen.
Členství v ASCHK zvýhodňuje řádné členy příznivějšími cenovými relacemi za evidenční a registrační služby, odbornou poradenskou činnost a seznamování s ověřenými chovatelskými zásadami. Jak již bylo výše uvedeno, významné je dále zabezpečení pravidelného obsáhlého informačního servisu.
Prezidentem ASCHK je MVDr. Jaroslav Dražan, viceprezidentské kvarteto tvoří Miloslav Perníček, Ing. Jan Hlásek, Ing. Karel Regner a Ing. Lenka Gotthardová, CSc. Místo tajemníka už tradičně zaujímá Ing. Karel Kratochvíle.

Kontakt:
Asociace svazů chovatelů koní ČR, Budějovická 479, 397 01 Písek.
Telefon a fax: 0362 21 06 44, mobil 0602 625 025, e – mail: info@aschk.cz, internet: www.aschk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down