09.05.2018 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Sebranicích se zemědělství daří

Název Sebranice je odvozen od slovesa sebrat a označoval lid sebraný z celého okolí. Obec Sebranice u Litomyšle vznikla sloučením tří samostatných obcí – Sebranic, Pohory a Kaliště a osad Třemošná a Vysoký Les v roce 1950. Nejstarší historie Sebranic není uceleně zpracována. Pouze v úzké knížečce místního učitele Karla Hovorky, kterou vydal roku 1892, můžeme číst zajímavé údaje z místních dějin obce, z nichž vyplývá, že první zmínka o Sebranicích se datuje do roku 1347. Aktuálně v obci žije tisícovka obyvatel, z nichž někteří pracují v místním zemědělském podniku Agrodružstvo Sebranice.

Agrodružstvo Sebranice nedaleko Svitav hospodaří na zhruba 1400 hektarech zemědělské půdy, z nich je 150 ha trvalých travních porostů. Jak uvedl předseda představenstva Ing. Jindřich Jílek, většinu orné půdy zaujímají obilniny. Pšenice se pěstuje na 300 hektarech, jarní ječmen na 150 ha, ozimý ječmen je na 100 hektarech. Řepku ozimou najdeme na 160 hektarech a brambory se pěstují na výměře 65 ha.

Pro skot a bioplynovou stanici slouží kukuřice pěstovaná na 220 hektarech a nesmíme zapomenout ani na ostatní pícniny – jetel, směsku jetele a hrachu a také žito na senáž.

V Sebranicích se soustředili na chov skotu plemene holštýn. Aktuálně chovají 800 krav a odpovídající počet ostatních kategorií včetně vykrmovaných býků. Současná užitkovost je na úrovni 10 400 kilogramů mléka s obsahem bílkovin 3,24 a tuku 3,57. Jak říká hlavní zootechnik Miroslav Lapčák, cílem je užitkovost ve výši 12 000 kilogramů na krávu a rok.

„Dalším cílem je snížení brakace, která byla za loňský rok na úrovni bezmála 40 procent. Velký posun nastal i v odchovu telat, kde jsme snížili problémy i úhyny na minimum,“ informoval Miroslav Lapčák.

 

 

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Pardubický kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down