01.11.2005 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V uznávaném dostihu padl rekord

Velká pardubická steaplechase se považuje za nejobtížnější dostih na evropském kontinentu a Velký Taxisův příkop vzbuzuje i po své úpravě respekt mezi celými generacemi jezdců. Výjimkou není ani letošní vítěz prestižního závodu, německý žokej Dirk Fuhrmann, který po svém triumfu přiznal na tiskové konferenci počáteční obavy.

Podle Dirka Fuhrmanna byl právě absolvovaný dostih jedním z nejtěžších v jeho životě. A nervy drásající finiš, v němž v sedle Maskula (trenér František Holčák, stáj Nýznerov) o pouhou jednu desetinu vteřiny porazil Decent Fellow s žokejem Josefem Bartošem, označil za vůbec nejtěžší doběh své kariéry.

Trocha historie
Nejúspěšnějším jezdcem za celých 115 ročníků Velké pardubické je zatím její jediný pětinásobný vítěz Josef Váňa. Čtyřikrát zvítězil se Železníkem, po páté v roce 1997 v sedle hnědáka Vronského.
Jedinou ženou, která vyšla nejlépe z této soutěže, byla Lata Brandisová. Úspěchu dosáhla v posledním předválečném ročníku v roce 1937 s klisnou Normou.
Anglický jezdec Williamson, který ve Velké pardubické zvítězil v letech 1890 a 1893, je jediným, jehož jméno najdete rovněž na listině vítězů Velké národní steeplechase v Liverpoolu.

Průběh dostihu
Favorizovaná devítiletá hnědka Registana v sedle s žokejem Jamesem Crowley nastupovala do nejtěžšího kontinentálního závodu dotovaného 4,5 miliony korun s pocitem jisté výhry. Během několika okamžiků bylo ale všechno jinak. Registana po chybě anglického žokeje Jamese Crowleyho skončila už na druhé překážce - živém plotu s příkopem, čímž otevřela cestu pro své konkurenty. Jezdec vítězného Maskula ale tento okamžik pocítil také jako kritický: „Po pádu Registany jsem měl obavy, že ani já dostih nedokončím,“ říká Dirk Fuhrmann.
Na obávaném Velkém Taxisově příkopu sice žádný kůň nepadl, ale o to více bylo pádů na jiných překážkách. Do cílové rovinky doběhlo nakonec pouze sedm koní v následujícím pořadí: 1. Maskul (ž. Fuhrmann, trenér František Holčák; stáj Nýznerov) 9:11,26 min., 2. Decent Fellow (ž. Bartoš), 3. Laneret (ž. Tůma), 4. Kedon (ž. Váňa), 5. Belovodsk (J. Plzák). 6. Red Dancer (ž. Andrés) a Ascot (ž. Zdeněk Matysík).
Na špici se dlouhou dobu držel Red Dancer, který ale rychlý dostih dotáhnout do vítězného konce nedokázal. Do cílové rovinky vjížděl jako první Decent Fellow, ale vytrvalý Maskul dokázal ve finiši zrychlit a po tuhém boji vyhrál o půl délky. Trenér František Holčák se tak mohl radovat z pátého vítězství ve Velké pardubické.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down