31.01.2018 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Žabčicích otevřeli novou jízdárnu

Koncem loňského roku byla slavnostně otevřena v Žabčicích nová multifunkční hala v areálu Školního zemědělského podniku Mendelovy univerzity v Brně. Realizace výstavby haly, jejíž součástí je i jízdárna, představuje velmi významnou investici do budoucnosti univerzitního pracoviště. V nové hale bude probíhat i praktická výuka zootechnicko-veterinárních disciplín.

„Jde o jeden z prvních zhmotnělých projektů, který bude přímo sloužit studentům a jejich praktické výuce. Školní zemědělský statek, který byl přiřazen k tehdejší Vysoké škole zemědělské téměř před 95 lety, je soustavnou péčí vedení univerzity, ale i podniku samotného, neustále modernizován a zvelebován. Musí, neboť studenti by měli být seznamováni právě s těmi nejmodernější postupy a technologiemi,“ prohlásil prof. RNDr. Ladislav Havel, CSc., rektor Mendelovy univerzity v Brně před slavnostním přestřižením pásky.

„Výstavba nové multifunkční haly byla rozumnou investicí do zkvalitnění praktické výuky studentů. Hala bude využívána jako jízdárna pro předvádění koní, skotu a dalších chovných zvířat. Výstavbou této haly se zvýšila úroveň praktické výuky zootechnicko-veterinárních disciplín a bezpečnost při manipulaci se zvířaty. Studenti se budou přímo na místě zapojovat do postupů a způsobu nejen ošetřování zvířat, manipulace se zvířaty, přípravy zvířat na výstavy, ale také sledovat odběry a odebírat biologické materiály zvířat, jako jsou bachorová tekutina, moč, výkaly a krev, za asistence odborného pedagogického dozoru. Za tímto účelem byla zbudována také tribuna, odkud mohou studenti sledovat například postup při hodnocení exteriéru zvířat, nebo soutěže v jezdectví a podobně,“ informoval prorektor pro účelovou činnost Mendelovy univerzity v Brně prof. MVDr. Ing. Petr Doležal, CSc.

 K hale přiléhá i tribuna

Nový objekt je umístěn v areálu Školního zemědělského podniku v blízkosti stávající konírny. Hala má základní rozměry třicet na čtyřicet metrů a výšku přes pět metrů. Jde o lehkou a vzdušnou stavbu, s ocelovou konstrukcí, která se projekčně, ale i architektonicky blíží ostatním novým stavbám v areálu podniku v Žabčicích. Navržená stavba je v souladu s územním plánem obce. Ze západní strany k hale přiléhá tribuna o rozměrech 2,3 x 21,2 m a z východní strany dva boxy pro krátkodobé ustájení zvířat při předvádění velikosti 3,0 x 10,5 m. „S výstavbou se započalo v září 2017 a kolaudační souhlas s užíváním stavby byl vydán dne 28. listopadu 2017. Současně s výstavbou haly byla provedena rovněž i úprava vstupu a blízkého okolí. Navržený objekt svou velikostí, výškou a celkovým vzhledem velmi dobře zapadá do celkového prostorového řešení v areálu,“ řekl ředitel Školního zemědělského podniku Ing. Radomil Měřínský.*

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec a časopise Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down