11.03.2009 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vadeona, rychlá vizitka úspěšných

Nejlepším produktem českého chovu plemene anglický plnokrevník v roce 2008 byla klisna Vadeona ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Titul za loňské výsledky jí zajistily hlasy odborníků v anketě Kůň roku, vyhlašované a pořádané Jockey Clubem ČR. Šampiónka se narodila v Hřebčíně Napajedla,16.února oslavila své čtvrté narozeniny a připravuje se na další dostihovou sezónu.

Vítězství Vadeony je dalším důkazem o stabilní kvalitě zavedené značky Made in Napajedla. Hřebčín byl oficiálně založen Aristidem Baltazzim před 123 lety a velmi brzy se v Rakousku – Uhersku vypracoval na úroveň elity. V pozici absolutní chovatelské „jedničky“ na území historických českých zemí i Slovenska jsou Napajedla v podstatě nepřetržitě od vzniku samostatného státu v roce 1918. Toto výsadní místo neopustila ani v 21. století.

Lavina vítězství
Televizní seriál o historii hřebčína od řeky Moravy by spolehlivě smazal všechny vzpomínky na populární Dobrou vodu. Příběh o střídání zlatých časů a černých krizí majitelů Napajedel je totiž unikátní.
Koně s napajedelskou visačkou dohonili a vzápětí předběhli tradiční konkurenci během krátké doby existence chovu.
Con Amore triumfoval v rakouském i německém Derby (1904), esa jako Confusionarius, Tovább neboReichenau diktovala dostihové tempo Vídni a střední Evropě vůbec během I. světové války i po ní.
Československé derby vyhrál napajedelský kůň poprvé v roce 1925 (Renommé) a po něm vavřínový věnec s modrou stuhou postupně dostali na krk Valčík (1926), Blue Star (1928), Perle (1929), Oskar (1931), Rek (1932) - a 33 jejich pokračovatelů.
Plnokrevníci odchovaní v Hřebčíně Napajedla mají v této chvíli na kontě 52 vítězných derby a 143 jiných klasických dostihů z domácích i zahraničních drah. A je třeba ihned zdůraznit, že to stále mluvíme jen o vrcholných dostizích tříletých ...

Vystřídaný stát
Napajedla vládla československému turfu první republiky, ale současně musela překonávat jeden ekonomický problém za druhým. Vrcholem byla situace, kdy koně patřili státu zatímco pozemky, budovy stájí a zámek vlastnila firma Baťa.
Roku 1937 vznikl subjekt nazvaný Státní plnokrevný hřebčín a není proto třeba uvádět, kdo v něm převzal otěže. Rozhodující slovo zůstalo státu prostřednictvím tzv. zlaté akcie a téměř třetinového podílu i po kupónové privatizaci v roce 1992.
Teprve poslední čtyři roky má společnost se základním kapitálem 34 636 000 Kč jiného většinového akcionáře. Předseda její dozorčí rady Antonín Sieklik je současně jednatelem firem BC Logistics a RS Trucks, nabízejících transport zboží, logistické služby, prodej a servis nákladních vozidel.
Pomyslní koně pod kapotou jsou nyní zárukou životního uplatnění reálných koní z masa a nejrychlejší krve.

Rozhodnutý Rabbit

Vadeona samozřejmě neudělala velkou reklamu jen Napajedlům, ale také svému majiteli - akciové společnosti Rabbit Trhový Štěpánov.
Rabbit koupil Vadeonu z Napajedel v září 2006. Byl jí rok a sedm měsíců, když odcestovala z Moravy do středních Čech. Společnost Rabbit Trhový Štěpánov, zapsaná do Obchodního rejstříku na podzim 1991, právě začínala realizovat svůj další program - koně.
Z firmy známé v prvním období existence především z trhu s králičím masem (Rabbit je anglický překlad slova králík) se postupně stal významný český holding „s tradicí v chovu hospodářských zvířat, zpracování a distribuci vepřového, hovězího, drůbeží a králičího masa a vajec“.
Generální ředitel Rabbitu Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc.určitě nezavedl firmu na dostihové dráhy jen pro krátké a především nejisté chvíle slávy. Podnikatel roku 2001 vidí pokračování nové aktivity ve vlastním chovu anglického plnokrevníka. Rabbit proto začal nakupovat doma i v zahraničí plnokrevníky s perspektivním původem.
Po testaci na dráze by se klisny měly stát matkami postupně vznikajícího základního stáda.

Původ bez připomínek
Teoretickým předpokladem solidní výkonnosti koně na dráze je jeho rodokmen. V případě Vadeony se ukázal výběr rodičů jako optimální.
Otec Security Risk (USA), po Red Randsom(USA), je úřadujícím šampiónem plemeníků v České republice. V letošním připouštěcím období působí nadále v Napajedlech za 5000 Kč (základní poplatek) a doplatek 15 000 Kč, při zjištění březosti partnerky. Druhou variantou je jednorázová platba 25 000 Kč za březí klisnu.
Z potomků šampióna dosud nejvíc vynikli hřebci Mysterro a Mirisk a klisny Morganetta s Fanegou.
Matka Vadeony byla zapsána v plemenné knize jako Vadara. Tato napajedelská rodačka, jinak dcera klasického vítěze Dara Monarch (GB) se stala nejlepší tříletou klisnou sezóny 1994. Během ní vyhrála Oaks – Memoriál Ing. Tichoty a bodovala v Ceně Hřebčína Napajedla (2.), St. Leger (3.), Velké ceně českého turfu (4.) a slovenském Oaks (4.).
V původu Vadary se dostaneme po linii Vačka (po Behistoun) - Valentina (po Masis) - Válka II (po Swashbuckler) – Valta (po Gradivo) – Valuta (po Simson) až k zakladatelce rodiny jménem Valencia.

Pohádka realitou
Vadeona splnila i další základní podmínku pro zařazení do chovu: nadprůměrnou výkonnost potvrdila loni v druhém roce angažování na dráze.
Tři vítězství a pět dotovaných míst v sezóně 2008 ( z devíti startů), to vše za 725 300 Kč znamená vynikající bilanci. Klisna cválala sezónou s těmito významnými zastávkami: Cena Hřebčína Napajedla (3.), Letní cena klisen (1.), Oaks – Memoriál Ing. Tichoty (2.), St. Leger (3.), DOMEC St. Leger (1.), Cena prezidenta republiky (2.).
„Zbytek“ stáje Rabbitu pak vydělal ve 101 startech na rovině víc než milion korun.
Do společné pokladny přispěli koně nakoupení v Napajedlech (Funny Valentine, Yankee Doodle, Fabriana) a plnokrevníci z britské, irské a americké produkce (Rabbit Zamindar, Rabbit Montjeu, Rabbit Well, Rabbit Zaha nebo Rabbit Muhajid).
Bílý dres se zelenými károvanými rukávy se tak stal barvou nejúspěšnějšího dostihového majitele podle počtu vyhraných dostihů (19).
Pouhé dva roky po premiéře ve světě rychlých koní si Rabbit Trhový Štěpánov nasadil korunu krále.
Bez Vadeony by se taková pohádku realitou nikdy nestala..

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down