17.04.2018 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinovat plošně se drůbež nebude

Veterináři zatím o příkazu plošné vakcinaci ptáků v souvislosti s Newcastelskou chorobou neuvažují. "V komerčních chovech je povinná, malochovatelům ji vzhledem k situaci doporučujeme, necháváme však na jejich zvážení. K jejímu nařízení bychom přistoupili v případě, že by se množství nakažených chovů v pásmu dozoru začalo pohybovat v řádu desítek," sdělil médiím ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Veterináři zatím o příkazu plošné vakcinaci ptáků neuvažují. "V komerčních chovech je povinná, malochovatelům ji vzhledem k situaci doporučujeme, necháváme však na jejich zvážení. K jejímu nařízení bychom přistoupili v případě, že by se množství nakažených chovů v pásmu dozoru začalo pohybovat v řádu desítek," dodal. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé stojí vakcinace jednoho ptáka od 0,15 koruny do tří korun za kus. Levnější jsou vakcíny podávané ve vodě, dražší se aplikují injekčně. Největší riziko přenosu do chovů je podle ní v malochovech, kde jsou starší slepice, u nichž nemusí být očkování účinné. Semerád uvedl, že podobně jako u ptačí chřipky má vliv na rozšíření choroby také počasí. "Sluneční záření rychleji deaktivuje virus newcastleské choroby drůbeže," dodal. Pravděpodobnost nákazy chovu pseudomorem drůbeže byla malá, v sousedních zemích se choroba letos ani loni v chovu nevyskytla. Přes 60 ohnisek jich bylo loni však v Turecku, po osmi v Bulharsku a Rumunsku, další ve Francii, Švédsku nebo Švýcarsku. Letos se objevila například v Řecku. Nemoc se v chovu drůbeže v Česku objevila po 20 letech. Chovatelé drůbeže z Šanova a dalších 29 katastrálních území z okolí nyní musí podle mimořádných veterinárních opatření, která vydala krajská veterinární správa, do pátku nahlásit početní stavy svých chovů, obce je poté nahlásí veterinární správě.

Kvůli chorobě, která je nebezpečná pro ptáky a u člověka může vyvolat zánět spojivek, zlikvidovali veterináři  v Šanově na Zlínsku 71 slepic a jednu perličku. Prvotně se vždy v podobných případech utrácí zbývající ptáci přímo v ohnisku, případně v hospodářstvích, která přímo s nakaženým chovem sousedí.

Podle tiskových zpráv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down