23.01.2024 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Války o editaci genů: Experti varují, že FSA klame veřejnost

Experti požadují, aby byla konzultace týkající se zákona o genetických technologiích stažena. Tvrdí, že došlo k několikanásobnému porušení zásad konzultací s Úřadem vlády Spojeného království a k závažnému zkreslení faktů, což podle signatářů zpochybňuje integritu agentury FSA (Food Standards Agency).

Cílem konzultace FSA, která byla zahájena 8. listopadu 2023, je zjistit názory spotřebitelů, britských a mezinárodních potravinářských/krmivářských podniků a průmyslových obchodních orgánů, místních orgánů Spojeného království a přístavních zdravotnických orgánů, nevládních organizací/občanské společnosti a ověřovacích organizací třetích stran na plány agentury na vytvoření nového regulačního režimu pro potraviny a krmiva vyráběná z přesně vyšlechtěných organismů (PBO) jako součást zákona o genetických technologiích z roku 2023.

Tento zákon, který vstoupil v platnost v březnu tohoto roku a jehož podstata platí v Anglii, obsahuje pravomoc ministra Spojeného království přijímat sekundární právní předpisy týkající se uvádění PBO na trh s potravinami a krmivy v Anglii.

Zastánci tvrdí, že nová legislativa uvolní klíčové technologie pro zlepšení potravinové bezpečnosti, snížení používání pesticidů a zvýšení odolnosti plodin vůči změně klimatu. Tvrdí, že precizní šlechtění zahrnuje použití technologií, jako je editace genů, k přizpůsobení genetického kódu organismů – vytvoření prospěšných vlastností rostlin, jejichž dosažení by tradičnímu šlechtěním trvalo desítky let.

Oponenti tvrdí, že regulace prospívá pouze biotechnologickému průmyslu.

Zavádějící informace

Deset signatářů stížnosti tvrdí, že informace obsažené v konzultačním balíčku jsou zavádějící, zejména pokud jde o povahu precizního šlechtění a vědecké poznatky o jeho bezpečnosti.

Zdroj: Feednavigator 

Ing. Josef Svoboda, CSc., Kontakt: post4me@seznam.cz

Celý článek najdete v Krmivářství 1/2024. *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down