Vapeta vrátila slávu Hřebčínu Napajedla

Klasický test tříletých klisen anglického plnokrevníka, Oaks Mostecké uhelné společnosti (2400 m, dotace 600 000 Kč), vyhrála na mosteckém závodišti překvapivě ryzka Vapeta.

Před startem s ní experti příliš nepočítali, zvláště když na startu stála proti 13 soupeřkám obrovská favoritka Maroma (1,6 : 1). V cíli bylo ovšem všechno úplně jinak a odchovankyně Hřebčína Napajedla ze stáje Mikon, trénovaná Ing. Radkem Vrajem a jetá žokejem Janem Demelem, porazila „zbytek pole“ o jistých jeden a čtvrt délky.
Triumf nejstaršího, největšího a stále nejslavnějšího domácího subjektu plnokrevné scény dokompletovaly druhá Glorietta a čtvrtá Sherpa. Mezi trio klisen narozených u řeky Moravy se vklínily jen dvě reprezentantky německého chovu, Paedra (3.) a Oxalana (5.).
Otcem Vapety je plemeník Arcane (po Blushing Groom), který spatřil světlo světa před 14 lety ve Spojených státech a na dostihových drahách nepatřil mezi žádná světová esa, i když se mu podařilo vyhrát pět ze 14 absolvovaných startů. Loni na českých a slovenských drahách zářila jeho dcera Shercana, jinak nejlepší tříletá klisna roku 2000. Kromě Vapety a o rok starší Shercany ovšem Arcane zplodil mimo jiné právě o něco výš vzpomínané Gloriettu a Sherpu – a to už je co říct! Jinými slovy: v chovu ČR se osvědčil a prostřednictvím svých potomků současně připomněl, že napajedelský hřebčín nelze ve hře první kategorie jen tak přehlížet, i když zajímavých importů běhá v této republice stále víc.
V rodokmenu nejčerstvější klasické vítězky Vapety najdeme ze strany matky Vakacie důvěrně známá jména. Trio Dara Monarch – Behistoun – Masis není třeba detailně představovat. Je jisté, že výsledek mostecké „jízdy královen“ ovlivnila také krev těchto pro nás tolik významných koní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *