05.08.2001 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vapeta vrátila slávu Hřebčínu Napajedla

Klasický test tříletých klisen anglického plnokrevníka, Oaks Mostecké uhelné společnosti (2400 m, dotace 600 000 Kč), vyhrála na mosteckém závodišti překvapivě ryzka Vapeta.

Před startem s ní experti příliš nepočítali, zvláště když na startu stála proti 13 soupeřkám obrovská favoritka Maroma (1,6 : 1). V cíli bylo ovšem všechno úplně jinak a odchovankyně Hřebčína Napajedla ze stáje Mikon, trénovaná Ing. Radkem Vrajem a jetá žokejem Janem Demelem, porazila „zbytek pole“ o jistých jeden a čtvrt délky.
Triumf nejstaršího, největšího a stále nejslavnějšího domácího subjektu plnokrevné scény dokompletovaly druhá Glorietta a čtvrtá Sherpa. Mezi trio klisen narozených u řeky Moravy se vklínily jen dvě reprezentantky německého chovu, Paedra (3.) a Oxalana (5.).
Otcem Vapety je plemeník Arcane (po Blushing Groom), který spatřil světlo světa před 14 lety ve Spojených státech a na dostihových drahách nepatřil mezi žádná světová esa, i když se mu podařilo vyhrát pět ze 14 absolvovaných startů. Loni na českých a slovenských drahách zářila jeho dcera Shercana, jinak nejlepší tříletá klisna roku 2000. Kromě Vapety a o rok starší Shercany ovšem Arcane zplodil mimo jiné právě o něco výš vzpomínané Gloriettu a Sherpu – a to už je co říct! Jinými slovy: v chovu ČR se osvědčil a prostřednictvím svých potomků současně připomněl, že napajedelský hřebčín nelze ve hře první kategorie jen tak přehlížet, i když zajímavých importů běhá v této republice stále víc.
V rodokmenu nejčerstvější klasické vítězky Vapety najdeme ze strany matky Vakacie důvěrně známá jména. Trio Dara Monarch – Behistoun – Masis není třeba detailně představovat. Je jisté, že výsledek mostecké „jízdy královen“ ovlivnila také krev těchto pro nás tolik významných koní.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down