30.03.2022 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vápník pro prasnice před porodem

Článek se zabývá vlivem přídavku vápníku v období pozdní březosti na porod prasnic a počet mrtvě narozených selat.

Vápník plní v organismu celou řadu významných funkcí. Například je důležitý při srážení krve, pro udržování stability buněčných membrán a při tvorbě kostí.Vápník také ovlivňuje svalové kontrakce, což je zvláště důležité při porodu. Hypokalcemie má za následek snížení kontrakcí myometria dělohy, což se může projevovat prodloužením délky porodu a snížením počtu živě narozených selat. Nedostatek vápníku v krmivu nebo jeho nedostatečné využití u březích prasnic může mít tedy za následek snížení velikosti vrhů, prodloužení délky porodu a zvýšený počet mrtvě narozených selat.

Dostatečné zásobení vápníkem je zvláště důležité u hyperplodných prasnic. Větší velikost vrhu má často za následek zvýšení počtu mrtvě narozených selat a snížení jejich životaschopnosti z důvodu mnoha faktorů včetně omezení výměny krve a kyslíku mezi matkou a jejími plody během dlouhého porodu.

Pokud se délka porodu prodlouží (jako je tomu v případě přítomnosti více plodů), kumulativní účinek nedostatku kyslíku ohrozí životaschopnost selat a v některých případech způsobí narození mrtvého plodu.

Zatímco nové genetické linie prasnic produkují větší vrhy, chovatelé prasat zůstávají vystaveni přetrvávajícímu problému tj. mrtvě narozeným selatům. Vyšší míra mrtvě narozených selat představuje problém jak z hlediska ekonomického, tak z hlediska welfare. Přídavek vápníku prasnicím v období pozdní březosti je jedním z opatření, které může přispět ke zmírnění tohoto problému.*

Tato práce byla podpořena Interní tvůrčí agenturou FVL/Illek/ITA2021

Klinika chorob přežvýkavců a prasat

Doc. MVDr. Martin Svoboda, Ph.D.

Klinika chorob přežvýkavců a prasat

Kontakt: SvobodaMa@VFU.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down