20.02.2020 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Slepoticích na Pardubicku skončila likvidace drůbeže

Hasiči dokončili 20. února ve Slepoticích na Pardubicku likvidaci chovu drůbeže kvůli ptačí chřipce. Pokračuje dezinfekce pěti chovných hal. Chov patří společnosti Moras Moravany.

Veterináři přikázali vybít téměř 140 000 kusů drůbeže. Ptačí chřipku potvrdili v hale s krůtami, u brojlerů se virus neprokázal. Byli ale v ohnisku nákazy. Hasiči ptáky usmrcovali pomocí oxidu uhličitého a mrtvé vynášeli. V kontejnerech je pak nákladní vozy převážely do kafilerií.

Chov patří společnosti Moras Moravany. Ve druhém středisku firmy v nedalekých Moravanech se nákaza u 120 000 brojlerů nepotvrdila, utratit se nemusí. Předseda představenstva firmy Zdeněk Barták odhadl škodu přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, do deseti milionů korun. Další škoda vznikne odstavením provozu zhruba na měsíc, řekl Barták. Část škody společnosti by mělo uhradit pojištění, další část kompenzace od státu.

Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží. Ptačí chřipka už se letos objevila v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže.

Podle veterinářů likvidace přes 400 tun drůbeže v tak krátkém čase nemá v České republice obdobu. Zaplynování hal se hasičům osvědčilo již v roce 2007, kdy ptačí chřipka postihla několik velkochovů drůbeže na Orlickoústecku. Limitující pro vyklizení velkochovu byla kapacita kafilerie, mrtvá zvířata se vozila do asanačního podniku u Věže na Havlíčkobrodsku. Na likvidaci se posílilo asi 80 hasičů.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down