Věda o hospodářských zvířatech

Ve druhém listopadovém týdnu uspořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. ,odborný seminář s názvem Věda o hospodářských zvířatech v Čechách a na Moravě. Přednášelo se o šlechtění zvířat, genomice, ekonomice chovu i o regionálním meetingu EAAP.

Programem semináře provázela Ing. Ludmila Zavadilová, CSc. První přednášku na téma bioekonomické modely a jejich využití v českém šlechtění si připravila Ing. Zuzana Krupová, Ph.D.

Cíl selekce je optimální využití potenciálu, a tím dosažení maximálního zisku. Obvykle se hodnotí více znaků současně. Byl postupně zkonstruován selekční index – CPH index. Také se využívá kombinace plemenných hodnot (PH) více znaků a jejich relativní ekonomické důležitosti. Metodami stanovení váhových koeficientů jsou metoda žádoucích genetických zisků, přímé stanovené váhových koeficientů a zisková funkce nebi bio-ekonomický model. CPH v peněžních jednotkách se dá stanovit je pomocí bio-ekonomického modelu. Kompletní programový balík Ecoweight se zabývá stanovení ekonomických vah u skotu dojeného i masného, u dojených i masných ovcí a koz u prasat mateřských i otcovských plemena nově se přidali i králíci.

Jako příklad uvedla přednášející stanovení SIH pro dojený skot i to, jak se podíl jednotlivých vlastností měnil s dobou výpočtu.

U masného skotu (aberdeen angus) jsou důležitými vlastnostmi hmotnost při narození přírůstek hmotnosti, dlouhověkost krav, ztráty telat a zabřezávání. Také podíl těchto ekonomicky důležitých vlastností se během zhruba pěti let při dalším výpočtu mírně měnil. Přednášející dále uvedla příklady pro dojené i nedojené ovce, králíky a mateřská i otcovská plemena prasat.

Ing. Zuzana Krupová, Ph,D.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down