Koncem roku se jako tradičně uskutečnil ve Velké Chyšce Farmářský den – výzkum pro praxi, který uspořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves ve spolupráci se Zemědělským družstvem Velká Chyška. Akci podpořilo Ministerstvo zemědělství v rámci České technologické platformy pro zemědělství.
Zemědělské družstvo Velká Chyška hospodaří na Vysočině na výměře zhruba 3400 hektarů. Jak uvedl jeho předseda představenstva Ing. František Papež, i zde se potýkají se suchým počasím posledních let. „Sucho nejvíce postihlo výrobu brambor, ale zasáhlo i další komodity včetně krmných plodin,“ poznamenal Ing. Papež.
ZD Velká Chyška chová aktuálně 950 dojnic českého strakatého skotu s průměrnou roční užitkovostí 8520 kilogramů mléka. Aktuálně se do jihočeské Madety přes MHD Jih dodává 21,5 tisíce litrů mléka denně.
Vlastní monitoring
Ing. Jan Syrůček, Ph.D., z Výzkumného ústavu živočišné výroby se ve své prezentaci věnoval ukazateli IOFC jako nástroji využitelném v managementu stáda dojeného skotu.
Parametr IOFC, v originále Income Over Feed Costs vyjadřuje příjmy nad náklady na krmiva. Závisí na dvou veličinách – tržbách (objem prodeje, cena) a krmivu (spotřeba krmiva, nákupní cena nebo náklady na výrobu vlastních krmiv).
Jak přednášející informoval, Výzkumný ústav živočišné výroby provádí vlastní monitoring ukazatelů ze zemědělských podniků v ČR se zaměřením na chov dojených krav. Jedná se o sledování a vyhodnocování produkčních, reprodukčních a ekonomických ukazatelů.
Data se sbírají prostřednictvím dotazníků a jsou z let 2006 až 2017.
Tato vlastní data jsou doplněna údaji z odborných a vědeckých prací a statistickými údaji.
V roce 2017 se v souboru shromáždila data od 107 zemědělských podniků z České republiky, celkem se jednalo o 61 198 dojnic (17 % ČR) s objemem 523 mil. l prodaného mléka (18 % ČR).