04.11.2008 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veletrh v Rennes opět nezklamal

Veletrh Space, který je zaměřen převážně na živočišnou výrobu, se opět konal začátkem záři v centru Bretaně Renách (Rennes). Byla tam představena řada novinek. Letos si největší přízeň odborné poroty i veřejnosti získaly inovativní řešení boxových loží pro skot, sexace drůbeže na základě barvy očí, ale i systém školení pracovníků pro farmy prasat.

Podle vyjádření manažera veletrhu pro zahraničí Matthieu Le Moigne meziročně stále stoupá nejen počet zahraničních vystavovatelů, ale také návštěvníků: „V roce 1987 navštívilo Space 260 vystavovatelů, z nichž bylo osm zahraničních. Na letošním 22. ročníku dosáhl počet návštěvníků čísla 113 580, což byl opět dvouprocentní nárůst proti roku 2007.
Návštěvníci přijeli z více než stovky zemí, především evropských. Ale najdeme mezi nimi i reprezentanty afrického nebo asijského kontinentu. Žádná česká firma v Rennes přímo nevystavovala, ale na výstavě byli přítomni například zástupci výživařské firmy Nutratech a daších společností, kteří přijeli na stánky svých spolupracujících organizací, jako třeba francouzské firmy Itek.
Více než 50 % návštěvníků jsou chovatelé, a proto jim organizátoři veletrhu vycházejí maximálně vstříc. Již od prvního dne výstavu doprovázely šampionáty plemenných zvířat: Festival blonde d´Aquitaine, Den normanského skotu, Národní šampionát plemen brown-swis, šampionát Prim´Holstein Atlantique, Festival dojených plemen (simentál, montbeliarde, rouge des Plaines) a Festival masných plemen (především charolais a limousine). Součástí servisu je i nabídka bezplatných faremních exkurzí a také seminářů pořádaných přímo na výstavišti. Pro zahraniční návtěvníky, kterých letos bylo 9066, byl vstup zdarma.
Nedílnou součástí agrosalonu je předání cen za novinky v oboru – Innov´space. Za přihlášené exponáty se udělují buď jedna nebo dvě hvězdičky, které oceňují především inovativnost a přínos pro obor. Některé novinky Space 2008 jsou představeny v následujícícm textu.

Logistalle – boxy pro pohodu
Na letošním veletrhu se firmy doslova předháněly v inovativním řešení boxů pro skot. Box Logistalle od společnosti Deru Philippe je vymezen dvěma mírně zahnutými rourami s volně zavěšenou pryžovou deskou.
Kohoutková zábrana je řešena jako volně zavěšená trubka na řetězu, která je společná pro řadu boxů – výrobek respektuje welfare dojnic.
Podle provedeného praktického pokusu stráví krávy v těchto boxech mnohem méně času vstáváním a při uléhání. Výrobek by měl šetřit farmářovy peníze tím, že krávy v takových boxových ložích zvýší produktivitu a prodlouží se jejich produktivní věk.

Napáječka pro skot
Cenu Innov´space získala také plastová napáječka Multi-twin od firmy La buvete. Je vyrobena z černého plastu s žlutým krytem na vodní ventil. Současně z ní může příjímat tekutiny šest až sedm krav. Rozměry napáječky jsou 150 x 50 cm, ale jde o stavebnicový systém s možností připojení dalších žlabů. Výhodou je také dobrá a jednoduchá údržba a přístup k ventilu bez nářadí.

Sexace podle barvy očí
Zdá se to neuvěřitelné, ale za několik málo let si budou muset japonští specialisté na sexaci drůbeže hledat jinou práci. Firma Orvia – Gourmaud Selection vyšlechtila novou linii kachen, kde lze sexovat mláďata podle zabarvení jejich očí. Konkrétně jde v tomto případě o křížence kachny pekingské a barbarie, takzvané mulardy. Firma, která se primárně zabývá genetikou a šlechtěním drůbeže (hlavně kachen, hus, ale i kuřecích brojlerů), vyvinula zároveň s novým genetickým materiálem také třídičku. Kachňata projištějí tunelem, kde je zabudován kamerový systém. Při vyšší intenzitě světla dopadající na zornice svítí oči samiček červeně (albinotická forma) a oči samců modře (bez změny). Přístoj je pak pomocí vzduchových trysek odděluje (doslova odfoukne) na jednu nebo na druhou stranu. Zvířata, která měla v danou chvíli zavřené oči nebo se špatně natočila, jedou dál po pásu, který je vrací zpět do čtecí zóny. Výkonnost stroje je až 10 000 zvířat za hodinu, stroj prý nahradí práci patnáct lidí.
Sexace kachen má uplatnění zatím hlavně ve Francii, kde se vykrmují kačeři zvlášť. Francie je také největším producentem kachního masa v Evropě a druhým největším na světě. Ale podle manažera prodeje v Polsku Macieza Honowského nebude dlouho trvat, než se přenesou geny pro barvu očí i do linií kuřat. To už byl mělo mnohem širší uplatnění.
Za mimořádný přínos pro zemědělství získala firma Orvia zvláštní ocenění – tři hvězdičky Innov´space.

Bio katetr
Za účelem snížení produkce látek zničišťujících prostředí vyvinula firma Schippers France degradovatelný katetr pro inseminaci prasnic. Inseminační pejeta je vyrobena z polypropylenu, který obsahuje tři procenta aditiva Reverte BD 92845. Je přihlédnuto také k tomu, aby látky nebyly škodlivé pro spermie. Látka se plně rozloží do sedmi až devíti měsíců.

Razítka na vejce
Zcela jednoduchou metodu označování vajec vyvinula firma Boutin. Jde o čistě mechanické zařízení, které lze používat pro menší provozy – například chovy bažantů, koroptví a křepelek. Vejce se označují sadou razítek uložených na molitanové podložce. V jednom kroku se razítka namočí do barvy, ve druhém otisknou na vejce. Jednoduché zařízení nepotřebuje žádný zdroj elektrické energie. Samozřejmě lze „tiskárnu“ použít pro vejce jakékoli velkosti. Výkonnost je asi 20 až 40 tisíc vajec na hodinu.

Nábor pracovních sil pro sektor chovu prasat
Nejen u nás, ale také ve Francii je nízký zájem pracovat v zemědělství, zejména pak v chovu prasat. Spolu s nízkou realizační cenou v minulém období je tlak na farmy obrovský. V roce 2007 nabídla francouzská Asociace pro podporu zaměstnanosti v zemědělství (Association Emploi Formation) sídlící v Rennes 84 nabídek práce 57 kandidátům. Nicméně zkušenosti ukazují, že by bylo potřeba nabídnout každé farmě aspoň tři kandidáty. Je také velice obtížné nabírat pracovní sílu, která by měla vykonávat práci na farmě a řešit tam dost složité úkoly, když nemá ani základní zkušenosti v oboru.
Asociace pro podporu zaměstnanosti v zemědělství dala dohromady kompletní školicí kurz pro pracovní síly na farmách prasat, který zahrnuje vyhledání potenciálního pracovníka, vzbuzení motivace pro chov prasat. Pak vybraní kandidáti absolvují šestiměsíční až osmiměsíční placený kurz, který jim umožní získat teoretické i praktické zkušenosti v oboru. V roce 2007 bylo tak vyškoleno dvanáct lidí a devět z nich již pracuje na farmách v Bretani.
Metodika náboru obsahuje:
• kolektivní informace pro osoby hledající práci,
• návštěvy farem,
• náborová cvičení (hledání té správné osoby s potřebnými dovednostmi pro práci),
• určení místa budoucího zaměstnání,
• zkontaktování uchazeče o práci se zaměstnavatelem.
Asociace je financována z prostředků Evropské unie, částečně také ze státních zdrojů. Systém vyhledávání práce pro farmy prasat získal ocenění Innov´space 2008.

Box v zelené
Výhody boxových zábran vyrobených ze zeleného plastu jsou zřejmé. Plast je přizpůsobivý materiál, krávy se nezraní při nárazu do konstruce a nevznikají nepříjemné otlačeniny, když dojnice při ležení přenesou celou svou váhu proti zábranám. Kohoutková zábrana je řešena jako sklápěcí. Zvíře může vstávat a uléhat bez omezení pevnou kohoutkovou zábranou, když farmář potřebuje projít mezi řadami boxů, jednoduše hrazení zdvihne. Výrobek Greenstall, jenž získal cenu Innov´space, vyrábí dánská firma Cow-shopping. Více informací lze nalézt na www.cow-shopping.com.
Kompletní přehled oceněných novinek najdete v listopadovém Našem chovu.

Klíčové informace:

• Na Space 2008 se předvedlo více než tisíc zvířat, především dojného a masného skotu.
• O cenu Innov´space bojovalo 137 přihlášených novinek, 47 z nich bylo oceněno.
• Třicet sedm novinek získalo jednu hvězdičku Innov´space, deset získalo dvě hvězdičky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down