31.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velká pardubická České pojišťovny

V neděli 14. října zažije nejslavnější dostihové závodiště této republiky 111. ročník nejtěžší steeplechase cross country evropského kontinentu, Velké pardubické České pojišťovny (6900 metrů). Poprvé se tento dostih konal v Pardubicích v roce 1874, samozřejmě že ještě bez podpory současného generálního partnera a za úplně jiných finančních podmínek: Tentokrát totiž dosáhne celková dotace gigantické výše čtyři milionů korun, a to tady ještě nikdy nebylo.

Vítězná stáj dostane polovinu uvedené částky. Teoretickým favoritem tohoto dvoumilionového příjmu je opět Dostihové centrum Zámrsk MUDr. Václava Bruny, protože v jeho barvách nadále startuje trojnásobný hrdina Velké, 13letý tmavý hnědák Peruán. Syn Agadira a Pergoly (jinými slovy vnuk slavného Koroka) se narodil před 13 lety v chovu tehdejšího Státního statku Znojmo a v režii trenérky Lenky Horákové triumfoval v ročnících 1998, 1999 a 2000. V celkem 33 startech na těžkých skocích vydělal v posledních osmi letech neuvěřitelných 5 803 154 Kč (za 15 prvních a 12 jiných dotovaných míst), které z něho udělaly nejbohatšího překážkového koně historie českého turfu.
V prvním možném termínu bylo do 111. Velké pardubické přihlášeno kromě Peruána ještě 46 dalších domácích steeplerů, mimo jiné Belovodsk (stáj Pegas, a. s. Znojmo, loni druhý v cíli), Czanka (stáj Polonina, před rokem třetí), čtvrtý¨Marketplace (stáj Kateřina Trojáčková) a pátý Rent (stáj Lowi). Pro uvedenou pětici platí zbrusu nové kvalifikační podmínky – stejně jako koně zahraničních majitelů musejí v sezóně 2001 úspěšně absolvovat pouze jedinou steeplechase, dlouhou nejméně 4800 metrů. Všichni ostatní zájemci mají na krku podstatně ostřejší nůž: Bez potíží se dostat do cíle jednoho ze čtyř kvalifikačních dostihů na pardubické dráze. Dodejme ještě, že každý z tohoto testačního kvarteta navíc měří o rovný kilometr více, čili 5800 metrů.
„Majitelé z České republiky mohou pochopitelně využít víc termínů k přihlášení svých reprezentantů do Velké, ekonomika je ovšem na neúprosná“, vysvětlil našemu týdeníku Petr Drahoš, předseda představenstva pořádající akciové společnosti Dostihový spolek. „Za první možnou přihlášku se v květnu platilo jen 5000 Kč, poslední dodatečný vstup do hry ale stojí téměř 17 krát víc, přesně 84 000 Kč.“ Výjimku mají podle propozice zahraniční stáje. Pro ty je pro přihlášení koně „dnem D“ 5. září.
Rekordman Velké pardubické, Josef Váňa (pětinásobný vítěz), nenechává nic na náhodě a do největší překážkové show roku 2001 nahlásil prozatím 11 jmen ze svého trenérského úseku. Jsou to Emil, Barrow, St Roger, Polebos, Storm of Fire, Tabun, Chalco, Botswel, Nobleman, Hoh Warrior a Sankt Moritz.. Někteří členové uvedeného mezinárodního týmu (původem z Irska, Německa, Polska a České republiky) se předvedli při mítinku 26. května, kdy byla hlavní událostí Velká cena Města Pardubice. Tato první letošní kvalifikace pro 111. Velkou se měla stát pokračováním Peruánovy zlaté cesty. Lehká zdravotní indispozice byla bohužel proti a Peruán tedy na start nenastoupil. Do role papírové jedničky se tak dostal právě Váňův irský valach St Roger, jehož konto z absolvovaných steeplů již přesáhlo milión korun – a navíc do jeho sedla se angažoval sám Váňa.
Po uběhnutí 5800 metrů bylo všechno trochu jinak. St Roger a Váňa dělali co mohli, ale devítiletou Sesi ze stáje Wrbna nedohonili. Délka hlavy rozhodla pro Korokovu vnučku ze Zádveřic, což nic nemění na tom, že i St Roger se nominoval do Velké pardubické České pojišťovny. Druhá kvalifikace (Memoriál Miloše Svobody) je v Pardubicích na programu v sobotu 16. června.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down