02.05.2017 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velký úspěch žáků z Poděbrad v mezinárodní odborné soutěži

V průběhu výstavy SIA v Paříži je organizována i zemědělská soutěž mladých Evropanů. Každá země má možnost vyslat do této soutěže své zástupce. I v letošním roce zastupovala Českou republiku, a to již počtvrté, naše Střední zemědělská škola a Střední odborná škola Poděbrady v kategorii posuzování exteriéru mléčného a masného skotu mladými odborníky z řad studentů.

Studenti čtvrtého ročníku oboru agropodnikání Václava Pecinová a Jaroslav Košťák se na soutěž pečlivě připravovali. Bylo nutné si osvojit terminologii posuzovacích formulářů v angličtině a dostat do oka co největší počet zvířat. S tím jim pomáhal Čenda Horáček, inspektor ze Českého svazu chovatelů masného skotu a Lukáš Výborný, bonitér z ČMSCH, a. s.  Moc jim oběma toto cestou děkujeme.  Po náročné cestě autem, kterou jako vždy odřídil kolega Pavel Znamínko, kterému také moc děkujeme, a dopolední procházce deštivou Paříží nás čekalo výstaviště nabité zemědělstvím.  V předvečer soutěže soutěžící z celé Evropy dostali k dispozici soutěžní formuláře a byl jim poskytnut výklad k jedné holštýnské plemenici a k býkovi charolais. Už tam začali naši žáci trochu panikařit, protože zvířata takového typu u nás nikdy neviděli, a tak si nebyli úplně jistí, jak mají bodovat. Místo noční Paříže však Vendy s Jardou pilovali anglická slovíčka a porovnávali fotky krav se zvířaty, která měli možnost spatřit na výstavišti. Bylo to nutné, protože všichni jejich spolužáci se v předchozích ročnících umístili v první polovině, a tak chtěli navázat na jejich tradici. Celkový počet 52 soutěžících z celé Evropy pro rok 2017 byl velkou výzvou a konkurencí.

 

50 konkurentů z Evropy

Vlastní soutěž po nezbytných formalitách probíhala asi hodinu. Úkolem soutěžících bylo posoudit čtyři zvířata masného a dojného plemene. Už v přihlášce si mohli vybrat plemeno a také důležitost pořadí. I to hrálo velkou roli při hodnocení. V kruhu tedy najednou pobývalo 52 žáků, osm hodnocených zvířat, několik telat a deset profesionálních bonitérů a hodnotitelů pravidel soutěže. Komunikovat a opisovat bylo během posuzování zakázáno. Jarda s Vendy odcházeli z kruhu téměř jako poslední a pak už nezbylo nic jiného než užívat si nádherné výstavy a čekat a čekat.

 

Mladých zemědělců ubývá

Pak přišlo vyhlášení výsledků studentské soutěže. Veškeré ceremoniální zdravice a proslovy byly předneseny ve francouzštině, pouze komisař EU pro zemědělství a rozvoj venkova Phill Hogan hovořil anglicky. Vnášel naděje do mladých budoucích zemědělců, kterých v EU posledních letech ubývá stejně jako orné půdy.

 

Václava Pecinová druhá

A pak to přišlo. Francouzsky vyslovené jméno Václava Pecinová v souvislosti s druhým místem v soutěži mladých bonitérů nás probralo. Vendy obsadila druhé místo za mladou farmářkou z Rakouska, třetí byl opět rakouský delegát a Jarda pak obsadil krásné 17. místo. Oba dva odvedli velký kus práce při reprezentaci naší školy i zemědělské mládeže České republiky. Nedocenitelná byla jejich příprava v týmu i ochota investovat svůj volný čas před samotnou soutěží. Jarda se také osvědčil jako výborný překladatel.

ČR a Poděbrady jsme také reprezentovali v předvečer soutěže na společném setkání delegací soutěže. Každá země má za úkol dovézt regionální výrobky a prezentovat je. Tak vzniká celkem originální raut pro téměř 90 lidí.

Michaela Znamínková, SZeŠ a SOŠ Poděbrady, p. o.

Kompletní článek najdete v Našem chovu 5/21017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down