15.03.2013 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vema, a. s. Chrudim investovala a zvyšuje výrobu

Akciová společnost Vema Chrudim patří k holdingu Rabbit Trhový Štěpánov. Specializovaný podnik na chov prasat se v poslední době soustředil na zvyšování rentability a produktivity práce. Provedl ozdravení a úplný nákup nového stáda a investoval do moderních technologií, které přinášejí pohodu zvířatům i pracovníkům.
Vedení firmy chce navyšovat výrobu vepřového masa na 5500 tun ročně.

Společný zemědělský podnik Chrudim vznikl v polovině sedmdesátých let pro zajištění produkce vepřového masa a konzumních vajec v rámci okresu Chrudim. V roce 1990 byl transformován na akciovou společnost. Akcionáři byly zemědělské podniky, které realizovaly výstavbu jednotlivých středisek. V roce 2007 nabyl většinového podílu akcií Rabbit Trhový Štěpánov. VEMA jako součást holdingu brzy změnila organizační strukturu, začala zvyšovat produktivitu práce a zefektivňovala výrobu. Díky zavádění nejmodernějších technologií i chovného materiálu. 

Jednotlivé farmy (střediska) se začaly úzce specializovat na určitý úsek výroby – vznikly nové porodny na farmě Srní, v Řestokách se přestavěly čtyři haly pouze na předvýkrm a farmy Načešice a Zalažany se specializují na výkrm. V roce 2009 došlo k úplné repopulaci stáda. Na základě výběrového řízení byl naskladněn Dan Bred ve zdravotním statutu SPF. Dnes je v Srní ustájeno 1800 prasnic a 620 prasniček. Ale blízkým cílem podniku je mít stav 2100 prasnic, z toho 500 prasniček a 300 prasnic prarodičovské generace. Uzavřený obrat stáda je samozřejmostí.

Více v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down