22.09.2022 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Venkov potřebuje pestrost

Na cestách po českém venkově se člověku mnohdy naskytnou nepěkné pohledy na nefunkční a chátrající, původně zemědělské, objekty. V příkrém rozporu s tím je impozantní, moderní a velmi účelná farma člena ASZ Jindřichův Hradec Františka Habra, která vyrostla poměrně nedávno v areálu bývalého JZD v Báňovicích, a daří se tu skotu plemene masný simentál. Při její stavbě pomáhali již i synové hospodáře – jednadvacetiletý Jan, devatenáctiletý Antonín a sedmnáctiletý Josef, dohlížel na ně devítiletý František.

Velkým chovatelem a milovníkem skotu, s nímž absolvoval i řadu výstav, byl již tatínek pana Habra, rovněž František, který začal v Báňovicích po revoluci sedlačit. „To bylo ještě na rodné chalupě, kde ale v žádném případě nešlo rozšířit hospodářství tak jako zde. Táta začínal na 21 hektarech svých a 24 pronajatých od bratrance. A musím říci, že těch prvních deset let bylo opravdu drsných. Nejprve jsme měli mléčné krávy a teprve později přecházeli převodným křížením na masný skot. Pamatuji, jak se nám třeba na pastvině otrávila telata, nebo jak jsme z Rakouska dovezli plemeno fleckvieh, které se tu nemohlo vůbec adaptovat. Využili jsme tehdy, v roce 1995, 50% dotaci na import jedinců tohoto plemene a tím nám začalo neskutečné pětileté martyrium. Zvířata byla evidentně nevhodná pro pastevní systém chovu, dostala chřipku, my dovezli náhradní, která se opět neuměla pást… No, infarktové situace,“ vzpomíná František Habr.

Poměrně záhy bylo jasné, že rozrůstající se hospodářství bude potřeba situovat do jiných prostor. František Habr proto nejprve pronajal a později zakoupil objekt v jeho rodné obci, který vlastnilo zemědělské družstvo. Ten se stal potřebným zázemím pro chov skotu. Dvě původní budovy K96, z nichž jedna dříve sloužila jako kravín a druhá jako odchovna skotu, přestaly brzy těmto účelům dostačovat. V roce 2014 tak vznikl projekt na rekonstrukci farmy, který ovšem nebylo reálné ufinancovat bez dotace. První žádost z Programu rozvoje venkova byla panu Habrovi zamítnuta, u druhé se již poštěstilo a projekt v hodnotě 25 milionů korun s využitím 50% dotace se mohl začít realizovat.

„Ke splnění dotačních podmínek byla nutná kolaudace v únoru 2020 a my začali se stavbou za plného provozu na podzim roku 2018. Myslím, že za tu dobu mi přibyl nejeden šedivý vlas. Moc mi pomáhali jak synové, tak i zaměstnanci, kteří farmě obětovali mnoho sobot a nedělí. A únorová kolaudace se nakonec stihla,“ říká chovatel.  

Na farmě se aktuálně chová šest stovek masných simentálů, z nichž 210 je matek. Jde o maximální kapacitu, proto kromě plemenných býků určených do chovu a jatečných býků odbytovaných hlavně do Rakouska prodává František Habr i jalovice.

Pro potřeby chovu a výkrmu skotu je určena rovněž velká část rostlinné produkce z 390 hektarů půdy, přičemž 80 zabírají louky a pastviny. Na orné půdě rodina pěstuje kromě krmných plodin ještě pšenici a řepku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down