Venkovní chov drůbeže bez omezení

Ode dneška Státní veterinární správa ruší mimořádná veterinární opatření ohledně zákazu chovu drůbeže ve venkovních prostorách, které vydala v souvislosti se šířením vysoce patogenní ptačí chřipky v polovině prosince loňského roku. Důvodem ukončení tohoto pro chovatele nepopulárního opatření je zlepšení nákazové situace nejen u nás, ale i v zahraničí.

Jestliže během ledna bylo v České republice potvrzeno třináct ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1v chovech drůbeže, v února byla potvrzena pouze čtyři nová ohniska. U volně žijících ptáků byl poslední případ na našem území potvrzen 22. února.

Také v Evropě se během února zlepšila nákazová situace ptačí chřipky v chovech drůbeže. Zatímco v lednu bylo potvrzeno celkem 118 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v chovech drůbeže, přičemž nejvíce ohnisek evidovali ve Francii a v Polsku, v únoru to bylo o polovinu méně, respektive 62 ohnisek, z nichž jich nejvíce připadlo na Francii. Ukončení vyhlášených mimořádných veterinárních opatření pak napomohl významný pokles počtu záchytů aviární influenzy v chovech drůbeže především v sousedních zemích. V porovnání s lednem letošního roku se během února snížil počet ohnisek o více než polovinu.

„Přestože dochází k ukončení omezení venkovního chovu drůbeže, apelujeme na chovatele, aby si i nadále uvědomovali vysoké riziko, chránili své chovy před kontaktem s volně žijícími ptáky a dodržovali pravidla biologické bezpečnosti,“ uvedl ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.

V rámci preventivních opatření se doporučuje zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky například zasíťováním výběhů. Stejně tak je důležité zamezit kontaminaci vody a krmiva trusem divokých ptáků. Pro včasné rozpoznání nákazy je nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a podezřelé úhyny, ale i snížení příjmu potravy či pokles snášky neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě. V komerčních chovech se dále uplatňuje zákaz vstupu nepovolaným osobám, dodržování zásad biologické bezpečnosti chovu, jednorázové naskladňování a vyskladňování turnusů či dezinfekční rohože jak před vstupy do jednotlivých hal, tak i u vjezdů na farmu.*

 

Po dvou a půl měsících mohou chovatelé vypustit drůbež do venkovních výběhů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down