25.06.2021 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ventilátory, jejich nákup a použití

Zvláště v tomto letním období je chov hospodářských zvířat postižen faktorem tepelného stresu. Chovatelé tedy dříve nebo později ať už ve starších nebo nových stájích musí vyřešit ventilaci. Zeptali jsme se odborníka – Pavla Čermáka, obchodního manažera společnosti ZIEHL-ABEGG, který se na ventilaci stájových objektů specializuje.

Jak optimálně ventilovat stáje skotu, prasat nebo drůbeže?  Jistě jsou rozdíly v potřebách zvířat.

Tato zvířata mají odlišné požadavky na průtok vzduchu, teplotu, a proto k nim musíme přistupovat individuálně, abychom co nejlépe zajistili jejich chov a tepelný stres. I proto jsou jednotlivé typy ventilátorů rozděleny podle velikosti, průtoku, a nebo hlučnosti. Společně s našimi partnery získáváme více a více zkušeností, které nám pomáhají najít co nejideálnější technické řešení pro danou oblast.

Jednotlivé použití ventilátorů, jejich umístění a nastavení je u každé realizační firmy odlišené (vlastní know-how). Z naších poznatků nám vyplývá, že ventilátory typu ZC080 a FF jsou díky svému výkonu nejvhodnější pro dodržení ideálního tepelného komfortu u skotu. Jde  o jednoduché řešení, které lze lehce instalovat pod strop. Díky nastavení úhlu směru výtlaku můžeme regulovat dofuk a intenzitu proudění vzduchu. U drůbeže se zase spíše používají stěnové ventilátory, které jsou umístěny na štítech hal. Ve většině případů se jedná o větší průměry, které dosahuji vyšších průtoků vzduchu.

Můžete vysvětlit základní rozdělení typů ventilátorů?

Všeobecně dělíme ventilátory na axiální, radiální a tangenciální. Pro tyto aplikace používáme převážně axiální ventilátory s kombinací motorů AC a EC a speciálně tvarované lopatky, tak abychom dosáhli požadovaných parametrů. Lopatky jsou tvarované podle zakončení sovího křídla. Výsledkem je vyšší účinnost a nižší hlučnost. Podle designu je pak můžeme použít jako stěnové nebo komínové. Záleží, jaký systém větrání  uživatel vybere.

Co při nákupu ventilátorů rozhoduje kromě ceny?

Každý projektant si musí nejdříve určit, pro jaký druh a kategorii zvířat bude objekt využitý. Následně je důležité vědět, kolik zvířat bude v daném objektu chováno, abychom mohli správně navrhnout požadovaný průtok vzduchu. Z těchto základních informací nám vyplývají konkrétní typy ventilátorů. Je opravdu důležité mít garantovanou výměnu vzduchu pro celou halu, a tím pádem vědět, jaký ventilátor má přesný vzduchový výkon. V mnoha zemích v EU se řeší otázka úspory elektrické energie za provoz ventilátorů. To znamená, že kromě pořizovací ceny je také důležitým aspekt jeho energetická spotřeba.*

Více najdete v Našem chovu 7/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down