02.05.2017 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři předávají petici: střet zájmů prý zvířatům neprospívá

Dne 3. května 2017 předávají zástupci soukromých veterinářů také Zemědělskému výboru Parlamentu ČR petici s připomínkami k novele veterinárního zákona s tím, že oficiální cestou nebyly připomínky a návrhy veterinární obce nikterak zohledněny.

Podporují tak Komoru veterinárních lékařů České republiky, která připomínky k novele veterinárního zákona již opakovaně předala, ty však nebyly předkládajícím Ministerstvem zemědělství ani v nejmenší míře vzaty v potaz. Přitom již dne 23. března vydal premiér Bohuslav Sobotka na společném jednání profesních komor pokyn, aby byla tato problematika při nejbližší příležitosti řešena.

Jde vlastně již o druhou petici; tu první, s více než 6000 podpisy občanů obdrželi už v září roku 2016 poslanci Petičního i Zemědělského výboru Parlamentu ČR. Tato druhá petice, vypracovaná a podepsaná pouze veterinárními lékaři, je předávána právě nyní, v době projednávání návrhu novely veterinárního zákona.

Petice upozorňuje na závažná rizika, která by mohla hrozit po přijetí novely veterinárního zákona v předkládané podobě. Která to jsou?

Větší riziko nárůstu rezistencí vůči původcům onemocnění, ohrožení pohody zvířat (welfare), větší riziko přenosných onemocnění (mezi zvířaty navzájem i mezi zvířaty a lidmi).

 

Kdo by chtěl, aby přenosná onemocnění mohl diagnostikovat stájník po desetihodinovém kurzu?

 Kdo by chtěl léčit průjem nebo angínu antibiotiky, která už nejsou účinná?

 Kdo by chtěl vrtat zub či zavádět močový katétr od uklízečky (byť po desetihodinovém školení)?*

Josef Duben, PR KVL

Tisková zpráva Komory veterinárních lékařů

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down