12.03.2018 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři v Plzeňském kraji zvýšili loni počet kontrol v chovech

Veterináři v Plzeňském kraji loni uzavřeli dvě množírny psů a nevyhovující útulek pro staré koně a kozy. Udělali 400 kontrol chovů, kde prověřovali životní podmínky zvířat. Kontrol meziročně o pět procent přibylo. ČTK to řekl ředitel krajské správy Václav Poláček.

Veterináři zkontrolovali, podobně jako v roce 2016, více než 250 chovů hospodářských zvířat. Další kontroly byly na základě podnětů veřejnosti, policie a jiných úřadů, a to především při podezření na týrání psů, koček a ostatních zvířat. Podněty tvořily 70 procent kontrol, o rok dříve to bylo o deset procentních bodů méně.

Krajská veterinární správa prověřila několik podnětů na provozovatele takzvaných množíren psů. "Případy chovu desítek psů na Domažlicku nebo v Letinech na Plzeňsku se podařilo po několika cílených kontrolách úspěšně dokončit a tyto chovy byly neprodleně ukončeny," řekl Poláček. Podle něj na Domažlicku spolupracoval starosta obce, v Letinech také provozovatelka a vše se odehrálo rychle a "v klidu".

Chov koní a několika koz v takzvaném útulku pro staré a týrané koně u Vejprnic na Plzeňsku, kde veterináři opakovaně zjistili nevyhovující podmínky, byl definitivně uzavřen a odebraná týraná zvířata nebyla chovateli vrácena. "Tam nám pomáhala jenom obec, chovatel nikdy nespolupracoval. Tam se to táhlo dlouhé roky. Vždy jsme snažili to tam dát do pořádku, a když se to podařilo, tak zase za rok za dva to bylo stejné, pořád dokola," uvedl krajský ředitel.

Krajská správa dále loni provedla také přes 3000 kontrol hygieny potravin, obdobně jako v roce 2016. Zaměřené byly zejména na závady v dodržování správné hygienické praxe, odpovídající úrovně čistoty a stavebně technického stavu prostor, v nichž se manipuluje s potravinami, ale také správnosti značení potravin. Kromě plánovaných akcí to bylo 11 mimořádných kontrol zaměřených na aktuální hrozby pro zdraví lidí. Nejvíce závad bylo zjištěno při akci zaměřené na kebaby, dodal ředitel.

zdroj ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down