02.03.2022 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární podmínky pro koně původem z Ukrajiny a zvířata v zájmovém chovu

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s výjimečnou situací na Ukrajině stanovila podmínky pro koně původem z Ukrajiny, kteří vstoupili na území České republiky. Osobám zodpovědným za koně původem z Ukrajiny nařizuje, aby sdělily příslušné krajské veterinární správě (KVS) adresu ustájení koní a zároveň splnily několik požadavků s cílem ochránit území ČR před zavlečením nákaz koní.

Mezi tyto podmínky patří zejména minimálně 30denní karanténa koně po vstupu na území ČR, zajištění klinického vyšetření zvířete soukromým veterinárním lékařem do 72 hodin po ustájení, předložení potřebných dokladů původu a nákazovém statusu koní příslušné KVS a také vyšetření na nakažlivou chudokrevnost koní, vozhřivku a hřebčí nákazu provedené ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ). Plné znění veterinárních podmínek najdete zde.

Státní veterinární správa (SVS) oznamuje, že upravuje podmínky pro vstup zvířat v zájmovém chovu, která doprovázejí své majitele prchající před válkou do České republiky. Při vstupu psů, koček a fretek z Ukrajiny na území ČR nebude jako nutná podmínka vstupu vyžadováno označení zvířete mikročipem či tetováním, harmonizované veterinární osvědčení potvrzené tamním úředním veterinárním lékařem ani sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině.

Pro zvířata bude po vstupu do ČR platit 10denní karanténa. Do 72 hodin zvíře klinicky vyšetří soukromý veterinární lékař, aby se vyloučilo, že má zvíře vzteklinu. Pokud zvíře při příchodu do ČR nebude označeno mikročipem, označí jej český soukromý veterinární lékař mikročipem a vystaví doklad o provedeném vyšetření. Mezi pátým a desátým dnem karantény bude následovat povinné opakované vyšetření zvířete na vzteklinu.

Pokud zvíře nebude vykazovat klinické příznaky vztekliny, nejpozději desátý den karantény bude naočkováno proti vzteklině a bude mu vystaven očkovací průkaz nebo petpas. V případě, že zvíře během karantény poraní člověka nebo se u něj projeví onemocnění s nervovými příznaky, bude mít jeho majitel povinnost neprodleně kontaktovat soukromého veterinárního lékaře a zajistit vyšetření zvířete. Pokud jde o ostatní zvířata v zájmovém chovu, nebude vstup s nimi do ČR nijak omezován.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down