18.10.2006 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vícemístný dojicí robot z Námestova

Dojicí robot RMS Titan vyrábí ve slovenském Námestovu od začátku letošního roku. Je koncipován jako vícemístný, kdy jedno robotické rameno obsluhuje několik dojicích stání. Strategie firmy se zaměřuje na výrobu těchto robotů pro střední a velké farmy.

Firma BD Tech, výhradní zástupce společnosti RMS na Českém trhu, zprostředkovala pro české novináře a zákazníky zájezd na den otevřených dveří, který se konal v areálu továrny v Námestovu. Guido Dumarey, generální ředitel společnosti Punch International, v úvodu přivítal přítomné slovy: „Jsem hrdý na to, že vám dnes můžu ukázat naši novou výrobní linku, jejíž produktem je dojicí robot Titan. Budoucnost mají středně velké a velké farmy, proto jsme se rozhodli investovat do víceboxového systému. To je jediná cesta kupředu“.
Společnost Punch začala vyvíjet aktivity na Slovensku v roce 1992 v Trnavě. O deset let později postavila průmyslový komplex poblíž Oravské přehrady, v Námestovu. Jedním ze závodů je známý L. G. Philips, v roce 2002 jsme v Námestovu začali také vyrábět součástky pro automobilový průmysl – zvláště pro značky Audi, BMW, VW, a od tohoto roku také pro KIA a Peugeot.
Společnost Punch si dala závazek v zabezpečit pro budoucí generace dostatek kvalitních a zdravých potravin. Proto Punch hodně investoval do dojicích systémů. „Lidé v automatizovaném světě mají méně pohybu a tendenci k obezitě. V kombinaci s nedostatkem vápníku a osteoporózou se obezita postupně stává hrozbou pro světovou populaci. Mléko je pak nejdůležitější přirozený prostředek v boji proti osteoporóze. Věříme, že pomocí našich dojicích systémů přispějeme k zajištění většího množství kvalitních bílkovin,” prohlásil generální ředitel.

Návaznost na tradici

Roboty RMS Titan se začaly vyrábět v Námestovu od prvního ledna 2006. Firma Punch Technix sem přestěhovala kompletní výrobu. Navázala na zkušenosti společností Prolion a také Gascoigne Mellote, které skončily v roce 2005 s výrobou předchůdce Titanu – robotu Zenith. Zkratka RMS znamená Robot Milking Solutions a firma RMS International, bv., která se specializuje na výrobu robotů Titan, náleží k Punch International Group.
Slovenští občané žijící v oblasti kolem Oravské přehrady jsou spokojeni – továrna jim poskytla dobrou pracovní příležitost. Manažerské posty sice zastávají především Belgičané a Dánové (Punch je původně belgická společnost), ale to jim příliš nevadí.

Exkurze továrnou

V jedné z hal dělníci pracují s využitím automatických kovoobráběcích strojů - tvarují kovové polotovary a svářejí díly budoucího robotu. Většina komponent robotu Titan je z nerezavějící oceli nebo z hliníku, jiné části procházejí v hale povrchovou úpravu. Za velkým sklem odděleně od kovoobráběcí linky sedí za monitory programátoři, kteří stroje programují. Polotovary putují to montážní haly. V ní se kov setkává s jemnou elektronikou, která se vyrábí rovněž v Námestovu.
Sestavení robotu trvá asi čtyři dny a testuje se na místě obvykle tři dny. Pak automat putuje k zákazníkovi. Konečná fáze zprovoznění a testování robotu probíhá až na konkrétní farmě. Na sklad se nevyrábí, vše je na základě objednávky. Produkce výrobního závodu je asi deset dojicích systémů měsíčně, přičemž příliš nezáleží na tom, kolika místný dojicí automat se vyrábí.
Dvoumístný robot je určen podle údajů v katalogu pro sto krav, třímístný pro 140 krav, čtyřmístný pro 180, pětimístný pro 220 krav. Doba sanitace je zhruba dvě hodiny denně. Podle Frede Ottosena, ředitele RMS Skandinavien A/S, je však nutné vzít v úvahu, pro kolik zvířat se automat hodí, a řadu dalších okolností, jako jsou například uspořádání stáje, možnosti pastvy, dojivost a dojitelnost krav nebo celkový management na farmě.

Řízený pohyb stáda

Systém dojicího zařízení RMS Titan využívá řízený pohyb stáda za pomoci selekčních branek. Každá dojnice, která chce ke žlabu, prochází selekční brankou. Ta ji na základě navolené frekvence dojení (podle užitkovosti dojnice a vytíženosti systému) posílá do automatu nebo přímo ke krmivu.
Firma RMS však došla v managementu stáda ještě dál. Pomocí selekčních branek v kombinaci se speciálním krmným stolem a robotem lze oddělovat od stáda zvířata, která zasluhují farmářovu pozornost nebo ta zvířata, kterým farmář chce podávat jinou krmnou dávku než zbytku stáda. Většinou jde o krávy v období před a těsně po porodu. Obsluha si na počítači navolí, která zvířata chce oddělit, a ta jsou po průchodu robotem a selekční brankou ve zvláštním oddělení.
Inteligentní krmný stůl může podle transpoderu na krku identifikovat dojnice a selektivně pouštět ke krmivu. Zároveň váží jejich příjem krmiva. Všechna data jsou vyhodnocována pomocí softwaru robota. Bylo by tak možné například skupinu dojnic do šedesátého dne laktace dojit třikrát denně a rovněž jim zajistit jinou krmnou dávku než zbytku stáda. Farmář tedy nemusí hledat a nahánět z rohu čtyřsetmístné stáje onu krávu, která například prodělává ketózu, nebo krávu, od které potřebuje nadojit kolostrum.

Práce robotu při dojení

Na pohyblivém robotickém rameni, které obsluhuje postupně jednotlivá dojicí stání, je umístěn optický a ultrazvukový senzor. Optický senzor je kombinace laseru a CCD kamery, kdy nasazování probíhá na základě vyhledání referenčního struku. Finální nasazení obstará ultrazvukový senzor.
Poté, co se úspěšně nasadí strukové násadce, provede se ostřik struku v násadci určitým množstvím kapaliny. Díky podtlaku, který kapalinu pro ostřik struků odvádí společně s prvními odstřiky mléka do odpadního kanálku, vzniká jakýsi vír, oplachující mechanické nečistoty rovnoměrně z celé plochy struku.
Kolostrum a vadné mléko systém rozpoznává na základě měření konduktivity, senzoru barvy a senzoru výskytu hrudek.
Každý box je vybaven systémovou jednotkou, ramenem se strukovými násadci a čištěním. Zvládne tedy všechny procedury, kromě automatického nasazení dojicího zařízení, proto lze dojit také poloautomaticky s obsluhou.

Systém kopíruje růst stáda

Strategie firmy RMS International je nyní zaměřena na výrobu dojicích robotů pro střední a velké farmy, navíc orientované na budoucí růst a rozšiřování stád. Robot Titan je totiž koncipován jako stavebnicový systém a je schopen růst stáda kopírovat – přestane-li farmáři vyhovovat jeho dvoubox, má vždy možnost jej rozšířit až o další tři stání. „K prvnímu září tohoto roku jsme uvedli do provozu sto dojicích boxů,“ uvedl Frede Ottosen, ředitel RMS Skandinavien A/S. Proti staršímu modelu Zenith má Titan řadu vylepšení. Práce robotického ramene se výrazně zrychlila, zlepšil se povrch podlahy v boxu a otvírání dvířek, zkrátil se čas hlavního čištění, servisní jednotka dokáže obsloužit až pět stání místo čtyř a výraznou změnu zaznamenalo i uživatelské rozhraní, které je nyní na platformě Windows a je daleko příjemnější.
Na otázku ceny se Frede Ottosenovi neodpovídalo snadno, vždy prý záleží na tom, jaké nároky na svůj robot farmář vlastně má. Prozradil však, že by se dvouboxová verze se základním vybavením měla pohybovat mezi 170 až 180 tisíci

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down