Kdo projíždí Ouběnicemi na Dobříšku, nemůže minout rodinou farmu Kozohorských se zalesněným kopcem, kde již před čtrnácti roky našli útočiště maďarští lužní jeleni a mufloni. S narůstající výměrou farmáři rozšířili farmový chov zvěře ještě o ekologický chov ovcí a masného skotu a začali finalizovat produkci masa v biokvalitě na vlastních certifikovaných jatkách.
S hospodařením v obci Ouběnice-Chaloupky začali Martin a Hana Kozohorských v roce 2005, když asi na deseti hektarech vybudovali chovatelské zařízení pro farmový chov jelenovitých se záměrem produkovat plemenná zvířata. Vzhledem k tomu, že zde chovali zejména čistokrevné maďarské lužní jeleny, ale i muflony původem z českých chovů, s odbytem zvířat si farmáři nemuseli dělat starosti. Nejen kvůli opadnutí boomu v podobě zakládání jeleních farem, ale i udržení chované populace v odpovídající kvalitě se postupně zvyšoval počet brakovaných zvířat. A protože za účelem produkce masa na farmě chovali v ekologickém režimu ještě masný skot a ovce, nebylo daleko k myšlence vybudovat vlastní jatky.
„Záměr finalizovat produkci jsme završili v roce 2015 získáním certifikátu na porážení skotu, ovcí, farmové zvěře a vykupované zvěřiny. Protože podle současné legislativy nelze farmově chovanou zvěř zařadit do ekologického režimu, z chovu vyřazené jeleny, muflony a daňky porážíme odděleně. I díky tomu jsou jatky celoročně v provozu,“ řekl na úvod spoluzakladatel farmy Martin Kozohorský.*
Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov.