05.10.2019 | 11:10
Autor:
Kategorie:

České strakaté z Litohoře

Plemeno české strakaté tvoří na inseminační stanici v Litohoři většinu. To řekl při příležitosti chovatelské přehlídky ředitels poelčnosti Plemo Ludvík Dodávka. Zároveň představil některé býky, kteří mají v Litohoři své trvalé bydliště.

Po představení býků vykoupených z chovů Nahořanská a. s. a Volanická a. s. se představili plemeníci v testaci. Do předvadiště přišel Syrius RAD-504, býk s předpokladem výborné produkce při plusových složkách. Jak dále uvedl řečník, tento býk s původem Imperativ RAD-524 x Zauber ZEL-116 x Rumgo RAD-298 chovatele Volanická zemědělská vykazuje také příznivé hodnoty fitness znaků a předpokladem dlouhověkých dcer s funkčními vemeny a končetinami.

Další plemeník NA Saturn ET MOR-286 s netradičním původem Miamo MOR-270 x Hutera HCH-008 x Rau RAD-276 pochází z Nahořanské a. s. Podle řečníka bude plodit rámcové dcery a korektním utvářením končetin a kapacitními vemeny. „Je vhodný na starší plemenice s nižší produkcí mléka,“ komentoval Ludvík Dodávka.

 

Prověření býci

Ze skupiny prověřených býků je v nabídce společnosti Magnum HG-403 chovatele Nahořanská a. s. a majitele Plemo a. s. Býk s původem Wille HG-329 x Rau RAD-276 x MKM-231 se narodil 15. září 2013. Matka býka číslo 208845/952 vyhrála v roce 2012 prestižní výstavu strakatého skotu ve Mžanech.

Jak uvedl Dodávka, Magnum je zlepšovatelem mléčné produkce při plusových složkách. Jeho dcery jsou rámcové a hluboké s prostornými záděmi, výborným upnutím vemen a korektním rozmístěním struků. „Bonusem je také výborná vlastní plodnost a bezproblémové porody dcer,“ uzavřel ředitel firmy Plemo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down