25.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:

Den otevřených dveří se povedl

V polovině září se v objektech podniku Agro Liboměřice, a. s., uskutečnil den otevřených dveří. Zájemci si mohli prohlédnout středisko Nové Lhotice, kam se po výstavbě nových stájí přesunuly dojnice, a také středisko Kovářov, kde je soustředěn odchov jalovic a výkrm býků.

Agro Liboměřice hospodaří na Chrudimsku na výměře zhruba 2100 hektarů zemědělské půdy, z nichž zhruba 1650 ha je orná. Zabývá se klasickou rostlinnou a živočišnou výrobou a provozem bioplynové stanice o výkonu 547 kW. Rostlinná výroba slouží převážně k zajištění provozu chovu dojeného skotu a bioplynové stanice.

Podnik a investice z posledních let představil předseda představenstva a ředitel společnosti Ing. Jiří Vrzáček. Ve stájích je aktuálně celkem 2300 kusů českého strakatého skotu v uzavřeném obratu stáda, z toho je 770 dojnic. Původně byla živočišná výroba rozprostřena na třech střediscích, v posledních letech prakticky soustředila na jednu farmu v Nových Lhoticích.

Výstavba nových stájí pro skot byla rozložena do dvou etap, s první z nich se začalo již v roce 2016, kdy odstartovala příprava podkladů pro změnu územního plánu a dalších potřebných povolení. „Stavba začala v březnu 2019, první etapa skončila v prosinci 2019, kdy se naskladnily krávy v režimu předběžného užívání staveb. Druhá etapa navazovala na první, jednalo se o výstavbu tří stájí pro telata a přestavbu stávající stáje na porodnu, tyto stavby byly uvedeny do provozu v červenci loňského roku. Generálním projektantem a dodavatelem větší části technologie pro celou akci byla společnost BoviLine, s. r. o., generálním dodavatelem byla firma Agrostav Jihlava,“ komentoval předseda představenstva.

Výsledkem modernizace živočišné výroby je ucelená farma v Nových Lhoticích, kde se kromě výkrmu býků a odchovu jalovic od 6 do 12 měsíců věku nachází kompletní chov skotu s navazující bioplynovou stanicí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down