01.12.2019 | 11:12
Autor:
Kategorie:

Dojení budoucnosti

Zájezd na farmu v Blönsdorfu organizovala společnost Fullwood Packo CS. Ta zde předvedla svoji technologii zatím tak často nevídanou – robotickou dojírnu batchového typu.
Po farmě nás provedli zástupce společnosti Hetwin Thomas Franke a majitel firmy Lemmer Fullwood Friedhelm Lemmer. Podle jeho slov je batchová dojírna jednou z možností robotického dojení: „Pro velké chovy je vhodnější. Při druhé variantě, dobrovolném automatickém dojení, se občas musí krávy „zvednout“ a k návštěvě robota přimět. To narušuje pohodu ve stáji, komfort plemenic, a v konečném důsledku i nádoj a ekonomický výsledek podniku,“ komentoval Lemmer.
Návštěva automatu v batchovém systému nezávisí na libovůli plemenice, ale je organizována v předem daných časech. Podle slov zástupce firmy Lemmer Fullwood krávy mají více času i prostoru na ležení, přežvykování a vlastní výrobu mléka.

Celkem 480 dojicích krav je na farmě rozděleno do čtyřech skupin po 120 kusech. Tyto velké skupiny jsou každých dvanáct hodin, v pět ráno a v pět odpoledne, naháněny jediným zaměstnancem farmy do kruhové čekárny, z které postupně odcházejí k jednomu ze 12 robotů Merlin seřazeným do půlkruhu. Z robotů vede důmyslný systém odchozích uliček a třídicích branek, díky němuž se plemenice vracejí zpět do své skupiny.

Během jedné pracovní směny trvající zhruba pět hodin se na farmě nadojí okolo jedné tuny mléka. Systém umožňuje dojit jednou, dvakrát nebo třikrát denně podle stadia laktace. Jak komentoval Friedhelm Lemmer, v budoucnu se plánuje stavba další analogické stáje na místě starých budov. Farma tak v budoucnu bude roboticky chovat tisícovku krav.

Navržený koncept má velikou výhodu pro případ, kdy by bylo nutné z hlediska časového vytížení systému (v budoucnu po dostavbě další stáje) provádění pravidelných čtvrtletních kontrol a seřízení. Systém dojení funguje bez jakéhokoliv omezení dojení při odstavení robota, kde bude probíhat momentálně údržba.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down