Produkční stáj s ustájovací kapacitou pro 250 dojnic se svobodným pohybem byla pro Hospodářské obchodní družstvo Dolní Heřmanice zásadním krokem k zamýšlenému navýšení produkce mléka. Nadstandardnímu welfare přispělo i osazení novostavby průchozími jednomístnými dojicími automaty Lelly Astronaut A5, jimiž chovatelé současně vyřešili nedostatek kvalifikovaného personálu. Přestože v nové stáji jsou vysokoprodukční dojnice ustájené teprve něco přes půl roku, vše nasvědčuje tomu, že záměr obchodního družstva se daří naplňovat.
Hospodářské obchodní družstvo Dolní Heřmanice obhospodařuje v okresu Žďár nad Sázavou 750 ha zemědělské půdy, z nichž je 100 ha trvalých travních porostů. V evidenci má celkem třiadvacet zaměstnanců, přičemž šest z nich je v živočišné výrobě, která se zúžila prakticky jen na chov holštýnského skotu. Dojnice, stejně jako krávy stojící na sucho a vysokobřezí zvířata, jsou ustájeny v nové stáji s kapacitou pro 250 kusů. Kromě nich jsou na farmě i telata a jalovice starší dvanácti měsíců. Zbývající kategorie, respektive telata od dvou do dvanácti měsíců věku a býci ve výkrmu jsou na farmě Tasov. Pokud jde o počty zvířat, aktuálně je v produkci 130 dojnic, v nejmladší kategorii je 36 telat, v odchovně je 101 zvířat do dvanácti měsíců věku a ve výkrmu je 131 býků.
V listopadu loňského roku naskladněná produkční stáj byla projektovaná jako samoobslužný provoz. Shrnovací lopaty na kejdu, robotický přihrnovač krmiva a tři průchozí dojicí roboty přispěly k většímu klidu krav. Management obchodního družstva, o němž je řeč, tímto krokem současně vyřešil nedostatkovou pracovní sílu.
„Aktuálně evidujeme užitkovost na úrovni šestatřiceti litrů mléka na dojenou krávu, což je o pět šest litrů více, než když jsme měli krávy ve starém kravínu. Přitom držíme stejnou výši mléčných složek, respektive 4,10 % tuku a 3,40 % bílkovin. Veškerou produkci mléka v Q-kvalitě zpeněžujeme přes odbytové družstvo Morava, když v posledních měsících dodáme 5300 litrů denně. Býky vykrmujeme do průměrné porážkové hmotnosti 750 kilogramů přibližně čtyřiadvacet měsíců. Většina jatečné produkce skončí na místních jatkách. Jalovice zatím neprodáváme, odchov slouží pro doplnění stáda,“ uvedl na začátku naší návštěvy předseda obchodního družstva Jiří Prokeš.*
Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov.