05.12.2019 | 11:12
Autor:
Kategorie:

Farma téměř bez zásahu lidské ruky

V bývalém východním Německu najdeme obec Blönsdorf. Poloze odpovídá i rozloha farmy, která zde sídlí. Celkem hospodaří na čtyřech tisícovkách hektarů a chová zhruba 570 krav plemene holštýn s průměrnou roční užitkovostí 10 300 kilogramů mléka. Právě velikost farmy byla jedním z důvodů, proč si ji firmy dodávající na trh mimo jiné automatické technologie vybrali jako modelovou. Roboti tu skutečně zastanou prakticky všechnu práci – od dojení, přes krmení až po zastýlání.

Na farmě v Blönsdorfu jsme měli možnost vidět automatický krmný systém Fullwood FMR se dvěma vozy. Součástí technologie je systém kolejnic, které jsou připravené i pro cestu do nové stáje. Jednotlivé komponenty krmné dávky se nakládají v kuchyni, která je uzpůsobena kolejnicovému provozu, není nutné do ní vjíždět traktorem. V této sekci jsou jak objemná krmiva, tak koncentráty, sláma i další složky TMR, například melasa či aditiva. Každá dieta může být sestavena individuálně.

Krmení se do jednotlivých sekcí zakládá v čase, kdy jsou krávy v robotech. Po návratu z nich tak mají připravenou čerstvou dávku. V momentě, kdy krmný vůz vjede do stáje, je to pro krávy impuls k zahájení přesunu na dojení.

Krmné vozy zároveň slouží i k přihrnování směsné dávky. Jak dodal Friedhelm Lemmer, řešení krmných vozů s kolejnicemi může firma Fullwood Packo dnes již nahradit krmným systémem, který je autonomní a nepotřebuje vodící kolejnici.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down