Až do sametové revoluce byl herefordský skot u nás jediným masným plemenem chovaným v čistokrevné plemenitbě. Přestože pro svou zdravotní odolnost a nenáročnost na klimatické podmínky patří ve světě k nejrozšířenějším plemenům masného skotu, změna režimu u nás odsunula hereforda na druhou kolej. Aktuálně se jeho chovem aktivně zabývá asi desítka domácích chovatelů. Patří k nim i Ing. Jan Machač, který na své farmě v Chřibské na Děčínsku eviduje základní stádo o počtu sto krav.
S rodinou začal Ing. Machač hospodařit na šesti hektarech trvalých travních porostů v roce 2000. Jak se svěřil, bez valného povědomí o chovu tehdy koupili tři zástavové býky a pět zwartblesských bahnic s beranem. Postupně přikupovali další pozemky (zejména ty, které nikdo nechtěl) a rozrostli se až na současných 350 hektarů, z nichž asi 250 ha vlastní. Od roku 2005 hospodaří v ekologickém režimu.
„Na prvně založených pastvinách stále máme ovce, ale už jen v omezeném množství. V porovnání s herefordy jsou totiž ve všech aspektech chovu náročnější. Pokud se ptáte, proč jsme si vybrali právě herefordy, tak jednoduše proto, že jsem přes kopec v Kyjově u Doubice navštívil pana Fafláka, který je chová. Zalíbili se mi na první pohled, a přestože jsem jako stavař o chovu krav nic nevěděl, byl jsem již rozhodnutý. Protože na pořízení kvalitního plemenného materiálu jsme neměli dostatek finančních prostředků, koupili jsme čtyři vyřazené kravky, které místo na jatkách skončily u nás na farmě. Postupně jsme dali dohromady stádo jedenácti krav, které položilo základ chovu hereforda v Chřibské. Začal jsem se cíleně věnovat plemenářské práci a od roku 2003 jsem se stal členem Českého svazu chovatelů masného skotu, kde jsem byl v kontaktu s lidmi, kteří mi ochotně předávali své postřehy a zkušenosti. Kdybych stál znovu před rozhodnutím, které plemeno vybrat, byl by výběr jednoznačný a jednoduchý. Hereforda bych za jiná plemena nevyměnil, přestože mohou být lépe zpeněžovaná. Velmi se cením toho, že pod krávami jsou krásná telata, která díky jejich dostatečné mléčnosti doslova rostou před očima. Na naše možnosti a podmínky dosahujeme nadstandardní přírůstky a kvalita vyprodukovaného masa jatečných zvířat je vynikající,“konstatoval Ing. Jan Machač.*
Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov.