Program již 24. konference o krmivech a výživě zvířat pořádaný Spolkem pro komodity a krmiva v Brně byl zaměřen na aktuální témata, se kterými se odvětví potýká. Je jím např. zajištění bílkovinných zdrojů pro Evropu v kontextu s pokryteckým přístupem EU k modifikovaným a genově editovaným plodinám a zároveň iracionální propagace GMO free krmiv a živočišných produktů.
„Letos jsme se sešli podvacátéčtvrté, abychom reflektovali problémy a výzvy, které stojí před krmivářským průmyslem. Je jich hodně, jsou čím dál tím složitější a ne příliš pochopitelné. Vnímáme masivní tlak na snížení počtu hospodářství zvířat z důvodů možného týrání a znečišťování prostředí, tlak na snížení spotřeby červeného i bílého masa. Doporučení studie EAT je konzumace 29 g drůbežího na osobu a den. Jaký by to mělo dopad na výrobu krmných směsí si zřejmě dovedeme představit,“ zahájil konferenci výkonný ředitel Spolku pro komodity a krmiva Josef Svoboda.
Jako další vystoupil prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Ten mimo jiné zdůraznil nutnost podpory precizního zemědělství a protierozní politiky. Dále prezentoval myšlenu výroby potravin tam, kde se spotřebovávají. „Přestaňme vyvážet obilí. Víte kolik vyvezeme fosforu ze země? Jeho přirozené zdroje jsou téměř vyčerpané. Tím vlastně hnojíme v Německu,“ nabádal Jandejsek.
Aktivity Svazu výrobců krmiv, skladovatelů a obchodních společností při realizaci „Čisté linie bez použití GMO“ na Slovensku představil Marian Uhrík. Cílem Slovenska je vypěstovat vlastní zdroje bílkovin podle požadavků řetězců a potažmo spotřebitelů „bez GMO“. Slovenský svaz výrobců krmiv se podílí na zavádění vlastní certifikace „Slovak Soya“ a „Vyrobené bez použitia GMO“ v projektu společnosti Agrocert.
Pozvání českých organizátorů se Společnosti pro komodity a krmiva přijal také Alexander Döring, generální sekretář Evropské federace výrobců krmných směsí (FEFAC). Prezentoval změny, kterým čelí současný krmivářský průmysl v Evropě, ale také vize do roku 2030: „FEFAC by měl být uvědomělý a spolehlivý partner chovatelů hospodářských zvířat, tak aby živočišná výroba byla konkurenceschopná. Z hlediska bezpečnosti krmiv by FEFAC podle vize měl sdílet zodpovědnost za bezpečnosti krmiv a celý řetězec. Na poli výživy hospodářských zvířat by FEFAC měl plnit úlohu multifunkčního dodavatele vědecky založených řešení pro trvale udržitelného odvětví živočišné výroby. Další vizí je odpovědný a efektivní krmivářský průmysl,“ prezentoval Alexander Döring, s tím že výživa zvířat tvoří důležitou část při udržování zdraví zvířat. „Cílem je udržet zvířata zdravá, redukovat používání antibiotik a zabránit tak vzniku rezistencí patogenních organismů,“ dodal k tomuto tématu generální sekretář již 60 let fungující organizace FEFAC.
Primární odpovědnost za bezpečnost krmiv by se měla týkat jednotlivých provozovatelů krmivářských podniků. FEFAC ale zdůrazňuje také odpovědnost za kolektivní řetězec: Je třeba optimalizovat řízení rizik podél řetězce (vrchol pyramidy). Je nutný integrovaný přístup k řízení rizik, komunikace v řetězci je nezbytná pro „udržení náskoku před křivkou“ – mapování vznikajících rizik. Podle vizí FEFACu je třeba užších interakcí a aktivního strukturovaného dialogu mezi úředními kontrolami, provozovateli a systémy zajišťujícími bezpečnosti krmiv.
Celý článek nejdete v Krmivářstv 3/2019.