Tématu faremních kultivací mléka se na semináři ve Mžanech věnovala specialistka firmy Eurofarm na mikrobiologii Ing. Markéta Nováková. „Důvodů, proč na farmě kultivovat, je mnoho. Patří mezi ně například problém s vysokým obsahem somatických buněk v mléce, opakující se mastitidy, vysoké náklady na jejich léčbu, snaha o omezení používání antibiotik. S tím souvisí určení konkrétních patogenů nebo prostě snaha být ještě lepší, než aktuálně jsem,“ shrnula přednášející a dodala, že díky faremní kultivaci chovatel může snadno ověřit funkčnost predipu či mezidezinfekce.
Okamžité odhalení problému na farmě dovoluje podle jejích slov chovateli rychle zasáhnout, mnohdy bez antibiotik, pouze s pomocí mastí a enzymatické léčby.
„Zavedení faremní kultivace spočívá v první řadě ve výběru rizikových krav. První den se odeberou vzorky, zaškolí se obsluha a provede samotná kultivace. Druhý den se vyhodnotí výsledky, které se mohou ověřit i zasláním do příslušné laboratoře. Za týden je připraven protokol léčby, ideálně po konzultaci s místním veterinářem, a také chovateli předám fotodokumentaci, tedy atlas patogenů z jeho stájového prostředí.
Kontrola úspěšnosti léčby probíhá každý měsíc. Je přitom důležité nejen zjistit konkrétní patogen, ale také důvod, proč se v chovu dokáže prosadit, a podle toho nastavit komplexní preventivní opatření,“ dodala Ing. Nováková.*