28.11.2019 | 01:11
Autor:
Kategorie:

Léčit, nebo uzdravovat?

Tématu faremních kultivací mléka se na semináři ve Mžanech věnovala specialistka firmy Eurofarm na mikrobiologii Ing. Markéta Nováková. „Důvodů, proč na farmě kultivovat, je mnoho. Patří mezi ně například problém s vysokým obsahem somatických buněk v mléce, opakující se mastitidy, vysoké náklady na jejich léčbu, snaha o omezení používání antibiotik. S tím souvisí určení konkrétních patogenů nebo prostě snaha být ještě lepší, než aktuálně jsem,“ shrnula přednášející a dodala, že díky faremní kultivaci chovatel může snadno ověřit funkčnost predipu či mezidezinfekce.

Okamžité odhalení problému na farmě dovoluje podle jejích slov chovateli rychle zasáhnout, mnohdy bez antibiotik, pouze s pomocí mastí a enzymatické léčby.

„Zavedení faremní kultivace spočívá v první řadě ve výběru rizikových krav. První den se odeberou vzorky, zaškolí se obsluha a provede samotná kultivace. Druhý den se vyhodnotí výsledky, které se mohou ověřit i zasláním do příslušné laboratoře. Za týden je připraven protokol léčby, ideálně po konzultaci s místním veterinářem, a také chovateli předám fotodokumentaci, tedy atlas patogenů z jeho stájového prostředí.

Kontrola úspěšnosti léčby probíhá každý měsíc. Je přitom důležité nejen zjistit konkrétní patogen, ale také důvod, proč se v chovu dokáže prosadit, a podle toho nastavit komplexní preventivní opatření,“ dodala Ing. Nováková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down