Nadnárodní společnost Alltech uspořádala v květnu v americkém Lexingtonu konferenci, letos se uskutečnilo její již 34. pokračování. Pomyslné žezlo nad společností, která má celosvětově přes 5000 zaměstnanců, převzal po nedávné smrti jejího zakladatele Pearse Lyonse jeho 41letý syn Mark Lyons. Letošní kongres byl mimo jiné ve znamení očekávání, jak si bude vést syn slavného otce. Ten svým vystupování naznačil, že skvěle.
Konference ONE18 byla jako již tradičně mimořádná, velice inspirativní jak pro profesní, tak i pro osobní život. V Lexingtonu ve státě Kentucky se sešlo bezmála 4000 účastníků ze 76 zemí.
Dr. Mark Lyons, nový prezident společnosti Alltech, v duchu motta celé konference „Ideas change everything“ (Myšlenky změní vše) před širokým plénem uvažoval o tom, jak ohromný potenciál má myšlenka, neboť dokáže ovlivnit budoucnost našich podniků, životů a dokonce i celé planety. „K dosažení inovativních změn je třeba, aby vedoucí představitelé měli možnost vidět to, co ostatní neumějí. Aby uvažovali podobně jako můj otec Dr. Pearse Lyons, který nás neustále povzbuzoval k tomu, abychom byli nejlepší. Být nejlepší pro ty kolem nás, umožnit jim vzkvétat tak, aby mohli být také nejlepší,“ pronesl Mark Lyons a doplnil, že hlavní pilíře Alltechu jsou v nadšení, dokonalosti a zábavě. „Otec chtěl, abychom žili s těmito hodnotami.“
Mark Lyons před širokým plénem zavzpomínal na svého otce, zakladatele společnosti Alltech dr. Pearse Lyonse. Přirovnal jeho vlastnosti ke slavnému renesančnímu géniovi Leonardu da Vinci: „Da Vinci byl dobře známý tím, že každou svou myšlenku zaznamenal do poznámkového bloku. Mezi stránkami tohoto diáře se opakovalo tvrzení: „Překážky mě neohnou.“ Podobně i dr. Pearse Lyons dokumentoval všechny své myšlenky v notebooku. Byl představitelem trvalé udržitelnosti, kvasného průmyslu, výživy a inovací. On také měl své motto, které znělo: „Budeme ohýbat realitu.“
„Napadne-li vás myšlenka, poznamenejte si ji,“ pobídl Mark publikum. Zapisování všech nápadů do diáře však není jediná podobnost dvou zmíněných osobností.
Podle knihy s názvem Jak myslet jako Leonardo da Vinci od Michaela Gelba existuje sedm kroků k tomu, aby se člověk stal geniální jako da Vinci. Mark Lyons zase našel sedm způsobů, jak se jeho otec podobal vizionáři:
- Zvídavost: Da Vinci si často pokládal otázku: „Co kdyby?“ Co kdyby lidé mohli létat jako ptáci? Co kdyby umění změnilo svět? Dr. Lyons byl také známý podobnými otázkami: Co kdybychom mohli snížit znečišťování prostředí zvířaty? Co kdybychom krmili zvířata přirozeněji? Co kdybychom farmářům dali do rukou špičkovou technologii?
- Poučit se z chyb: Schopnost učit se ze svých chyb byla obdivuhodnou vlastností da Vinciho. Testování vynálezů v praxi tvůrci vždy nastavilo zrcadlo. „Ani můj otec si nemyslel, že je lepší než kdokoliv jiný, nevěřil, že je jedinečný. Byl pokorný,“ řekl Mark Lyons.
- Úžas, senzace: Špičková technologie dnes žije v prstech téměř všech lidí civilizovaného světa. Co by si da Vinci, příznivec využívání všech pěti smyslů, pomyslel o lidech denně přilepených na své mobilní telefony?
Dr. Lyons vždy dokázal žasnout. Investoval hodně času do pořádání celosvětových vzdělávacích akcí nebo do budování lihovarů ve svých dvou domovinách – v Kentucky a v Irsku. Přiměl lidi, aby se dostali od svých telefonů do světa.
4.Ochota přijmout nejistotu: Génius da Vinci si uvědomoval, že stále existují jemu neznámá témata. Ale touha naučit se něco nového je důležitým faktorem na cestě ke genialitě. Dr. Lyons byl známý tím, že kultivoval ducha zvědavosti v sobě a v ostatních, a to např. i prostřednictvím financování absolventských programů, konferencí a jazykových kurzů pro své zaměstnance. „Vzdělávání nikdy nevyčerpá mysl," řekl jednou da Vinci.
- Umění/věda: Mnozí lidé spojují s kreativitou pravou polovinu mozku, neboli hemisféru. Ukrývá se tam centrum fantazie, obrazotvornosti, prostorového vnímání. Kdežto levá hemisféra je čistě logická, faktická a na reálných detailech založená. Nicméně pro dosažení geniality da Vinciho je důležité najít rovnováhu mezi těmito dvěma polovinami mozku. Da Vinci byl sice umělec, ale byl také inženýrem, botanikem a vynálezcem.
Dr. Lyons byl vědec nadaný pro kvasnou chemii, ale byl také člověk s vysoce rozvinutým a tvůrčím myšlením. Klíčem k úspěchu je rovnováha.
- Péče o tělo: „Vaše mysl následuje váš fyzický stav," řekl jednou da Vinci. Da Vinci a dr. Lyons byli pevně přesvědčeni, že ve zdravém těle je také zdravý duch. Možná proto Pearse Lyons každé ráno udržoval svou kondici během, ať už byl na jakémkoli místě na planetě. „Fun run“ je pravidelně také součástí mezinárodní konference společnosti Alltech v Lexingtonu. Dr. Lyons upřednostňoval význam šťastných a zdravých zaměstnanců.
- Spojení s lidmi a se světem: Da Vinci byl spojen se světem svým uměním. Mark Lyons zdůraznil zájem svého otce o propojení lidí. „Neustále chtěl spojovat lidi, ať už fyzickou přítomností nebo pomocí moderních komunikačních technologií. " vysvětlil Mark. Podobnosti mezi Leonardem da Vinci a Dr. Pearsem Lyonsem jsou pozoruhodné. Mezi těmito dvěma muži existuje ještě jeden spojující prvek – smysl života.
Pro da Vinciho bylo smyslem života tvořit, dr. Lyons našel smysl v „trvalé udržitelnosti světa“.
Dnes lidé pracují pro smysluplné společnosti a instituce," řekl Mark. „A pokud by společnost neměla správný smysl, lidé pro ni pracovat nebudou. Asi ne každý může být da Vinci nebo dr. Lyons, ale jejich dílo nás může inspirovat k našemu vlastnímu velkému nápadu,“ řekl Mark Lyons a pokračoval: „Nikdo z nás nemůže nahradit Pearse Lyonse, ale pokud začneme přemýšlet jako on… Kdybychom mohli přimět 10 lidí, 100 lidí, nebo dokonce 1000 lidí, kteří by přemýšleli jako on, představte si, čeho bychom společně mohli dosáhnout.“*