16.11.2019 | 10:11
Autor:
Kategorie:

Minimalizace stresu ve stáji

Společnost Eurofarm Systems, s. r. o., uspořádala ve Mžanech odborný seminář. Jedním z témat bylo omezení stresu ve stáji i v dojírně. Slova se ujal Ing. Vít Urbánek, Ph.D., ze společnosti Eurofarm Systems.

Podle jeho slov je velmi důležité, komu chovatel svěřuje svoje krávy. „Stres je nepřítelem nejen produkce, ale také reprodukce. Na nepohodu mají značný vliv vztahy a vzájemné působení, ať už mezi jednotlivými zvířaty nebo mezi zvířetem a člověkem. Je potřeba si uvědomit, že kráva je stereotypní zvíře a má ráda svůj klid. Proto není dobrý ani jedem extrém, hrubé jednání nebo „mazlení“, které v poslední době prosazují v Americe,“ komentoval přednášející a dodal, že alfou a omegou je pohoda jednotlivých zvířat i stáda jako celku.

Dalším typem stresu kromě sociálního je metabolický, například z nevhodného krmení, nebo fyzický stres, kupříkladu ze špatně seřízeného dojicího stroje. Vše může vyústit v onemocnění, což je pro krávu další zátěž.

Jakýkoliv diskomfort se dá na plemenici snadno poznat, proto je řečník přesvědčen, že chovatel musí sledovat svoje krávy. „Kráva má k nestandardnímu chování nějaký důvod, například když leží v chodbě místo v loži, něco jí tam nevyhovuje a chovatel musí zjistit co,“ upřesnil Ing. Urbánek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down