Na statku vědí, jak na chov dojnic

Jedním z mnoha účastníků letošní soutěže o farmu roku byla mléčná farma v Chrančovicích. Farma je součástí akciové společnosti Úněšovský statek a hospodaří v okrese Plzeň-sever. Celý statek hospodaří asi na 6500 hektarech a holštýnské dojnice chová na třech farmách, resp. střediscích. Navštívili jsme mléčnou farmu jako jednoho ze soutěžících. Fram se dostala mezi přihlášenými na stupínek nejvyšší.

Protože dosahují velmi dobré užitkovosti, reprodukci i dalších ukazatelů chovu, přihlásili se do letošního ročníku soutěže o nejlepší mléčnou farmu. V Chrančovicích chovají ve volných boxových stájích, které postupně rekonstruují a upravují, 430 holštýnských krav. O farmě nás informovali zootechnička Ing. Pavla Brožíková a vedoucí živočišné výroby Úněšovského statku Pavel Brožík.

 Stále je co zlepšovat

Na farmě jsou tři stáje (v jedné z nich jsou prvotelky) a v jednotlivých sekcích je zhruba 60–66 krav. Porodna, krávy ve fázi rozdojování a stojící na sucho jsou ustájeny na slámě, v produkčních stájích se stele separát. Zasušené krávy mají k dispozici také venkovní ustájení.

Pro dobré zdraví a užitkovost dojnic byly ve stájích nově instalovány velkokapacitní ventilátory, jež se zapínají podle teploty ve stáji, tzv. navíc ke stávajícím, aby se vzduch ve stáji v teplých dnech dobře vyměňoval a dojnice netrpěly tepelným stresem. Nové jsou také svinovací plachty na bočních stranách stájí.

Další novinkou jsou obojky pro dojnice se senzory (Alta Cow Watch), které se na farmě postupně dokupují, a přitom běžně fungují stávající pedometry. Obojky pomohou s monitorováním krav po 24 hodin. Dá se s jejich pomocí detekovat zdravotní stav dojnice, příjem krmiva a přežvykování i fáze estrálního cyklu a říje.

Vysoká užitkovost je ovlivněna mnoha faktory

Dojnice ze tří produkčních stájí chodí po skupinách podle fáze laktace třikrát denně do rybinové dojírny, resp. dvou dojíren s dvakrát šesti stáními. Denně se dojí zhruba 380–390 krav. Jejich průměrná denní užitkovost je 32,2 litru mléka na ustájenou dojnici, tedy 37, 63 litru na dojenou a denně se vyrobí 15 000 litrů mléka. Průměrná užitkovost za loňský rok byla 12 104 kg mléka. Počet somatických buněk v mléce klesl i díky tomu, že se zlepšila práce v dojírně. V současnosti je průměrný počet somatických buněk 161 tisíc v ml mléka. Všechny otelené krávy se až do 30. dne laktace pečlivě kontrolují. Zlepšila se i hygiena ustájení, resp. péče o boxové leže. Jedenkrát týdně se separát přistýlá a dvakrát týdně se lože pomocí manipulátoru rozhrnuje. Do nové mléčnice byla v březnu zakoupena a instalována nová chladicí nádrž na nadojené mléko s objemem 22 000 litrů mléka. Mléko chovatelé dodávají do německé mlékárny v Goldsteigu.

Dobrá reprodukce

Mléčná farma v Chrančovicích má také velmi dobré výsledky reprodukce. Pregnancy rate za loňský rok byla 35 a délka mezidobí je 371 dní.

Inseminační index u jalovic je 1,6 a jejich březost po všech inseminacích je 62 %. Spotřeba inseminačních dávek u krav je 1,9. Zabřezávání krav po všech inseminacích je 54.

Pro inseminaci jalovic využívají sexované  inseminační dávky a starší krávy budou inseminovány býky masných plemen. Cílem je zlepšení genetiky chovaného stáda.

Inseminaci i ošetření zvířat zajišťuje veterinární lékař, který jezdí na farmu každý den.  Využívá se protokolu Ovsynch (klasický i zkrácený) a Double Ovsynch.

Péče o telata

Od 430 krav se postupně narodí zhruba 40 telat měsíčně. Jalovičky jsou po třech měsících odchovu odváženy do odchovny v jiném středisku (Krsov) a jako březí se potom rozváží do stájí v Chrančovicích, v Pernarci a v Manětíně. Telata – býčci jsou zhruba ve věku jednoho měsíce prodáváni.

 Výživa a krmení

V krmné dávce dojnic je kromě objemných a jadrných krmiv i krmný doplněk Soychlor pro dodání hořčíku a vápníku a úpravu poměru kationtů a aniontů, zejména v tranzitním období.

Krmnou dávku dojnic tvoří siláž, vojtěšková senáž, seno, řezaná sláma melasa, bavlník.

Do směsi krmné dávky se přidává sladový květ, pšenice, ječmen, kukuřice, extrudovaná řepka, extrahovaná řepka, uhličitan vápenatý, soda, chlorid sodný a kvalitní minerální přísada.

Pro zajištění požadované délky částic řezané slámy, byl zakoupen lis, který ji nařeže přesně podle požadavků zootechniků.

Veškeré složky krmné dávky musí být bez geneticky modifikovaných organismů, což je požadavek německé mlékárny, kam se dodává mléko.

Chovatelé na farmě vědí, jak na chov dojnic, a jejich holštýnky mají nejen vysokou užitkovost a dobrou plodnost, ale chovatelé v Chrančovicích mají starost i o jejich pohodu.

Chovatelé z Úněšovského statku umí vyrábět mléko od zdravých krav, protože i  v loňském roce zvítězilo v soutěži o mléčnou farmu roku jiné středisko (Pernarec). Vítězství chovatelů z Chrančovic v kategorii  chovatelů  holštýnského skotu v soutěži o nejlepší farmu roku 2020 , je důkazem, že vědí jak na chov dojnic a že se jim to daří.

Podrobněji v časopisu Náš chov 10/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down