12.09.2021 | 08:09
Autor:
Kategorie:

Na výstavě opět živá prasata

Po dlouhé, několikaměsíční pauze se opět otevřely brány brněnského výstaviště chovatelům velkých a malých přežvýkavců, prasat a koní. U příležitosti konání Národní výstavy hospodářských zvířat, která se odehrála v rámci Mezinárodního veletrhu pro živočišnou výrobu Animal Tech, si návštěvníci mohli prohlédnout také slušně zajištěnou expozici prasat. Tím veletržní prostory akciové společnosti Veletrhy Brno zůstávají jednou z mála evropských výjimek, kde se ještě předvádějí živá prasata.

Důvodem sporadického předvádění živých prasat je riziko zavlečení nebezpečných nákaz do chovu, přičemž od loňského roku je aktuálním problémem číslo jedna africký mor prasat. O to více návštěvníci ocenili expozici tvořenou třiadvaceti zvířaty reprezentující jak mateřská plemena – české bílé ušlechtilé (ČBU), česká landrase (ČL) a jejich kříženci F1 generace, tak otcovská plemena. Konkrétně duroc (D), pietrain (Pn) a kanci syntetických linií SL38 (Pn x D, D x Pn), SL48 (bílé otcovské – BO x Pn, Pn x BO), SL34 (D x BO, BO x D), a národní plemeno přeštické černostrakaté (Pc).
Na sestavení expozice prasat, kterou připravila společnost CBS – Czech Breeding Services, s. r. o., ve spolupráci se Svazem chovatelů prasat v Čechách a na Moravě se podílelo celkem šest chovatelů, a to pořadatelská společnost CBS – Czech Breeding Services, s. r. o. (chov Bouzov – Podolí), ZEA Rychnovsko, a. s. (farmy Dlouhá Ves, Javornice), Svornost Těmice, a. s. (farma Žeravice) a Ing. Miloslav Janeček z Velehrádku, Jejími součástmi byli také osmiměsíční kaneček přeštického černostrakatého plemene linie PC-Mason ze ZD Mladotice a prasnice s jedenácti selaty z chovu Ludmily Pospíšilové z Holubí Zhoře u Velké Bíteše.
Nejlepším kanečkem mateřských plemen byl vyhlášen sedmiměsíční kaneček ČBU z chovu ZEA Rychnovsko (farma Dlouhá Ves), který v testu vlastní užitkovosti dosahoval denního přírůstku 1048 g, a to při výšce špeku 0,60 cm a zmasilosti 60,7 %.
Za nejlepšího kanečka otcovských plemen hodnotící komise zvolila kanečka otcovské linie 48 z chovu Czech Breeding Services, s. r. o., který se prezentoval přírůstkem v testu na úrovni 1304 g, výškou špeku 0,61 cm a podílem libové svaloviny 60,8.
Ocenění za nejlepší kolekci prasniček si za pětici landraských prasniček odvezl Ing. Miloslav Janeček.
Šampiónkou výstavy byla vyhlášena přeštická prasnice se selaty z chovu Ludmily Pospíšilové.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down