21.06.2019 | 10:06
Autor:
Kategorie:

Nádherná ukázka špičkové chovatelské práce

Stalo se již dobrým zvykem, že hlavním bodem programu chovatelských dnů ve Zdislavicích jsou přehlídky mléčného skotu. U příležitosti letošního již 17. ročníku se soutěže o šampiónku výstavy, krávu s nejlepším vemenem a dále o veteránku výstavy, krávu s nejvyšší užitkovostí, ale i o tradiční putovní klobouk, zúčastnilo patnáct vystavovatelů, kteří ze zvířat ze svých chovů sestavili kolekci jednačtyřiceti krav, z níž bylo dvaadvacet plemenic českého strakatého plemene a devatenáct holštýnek.

Na zavedené výstavě ve Zdislavicích, která se v poslední době koná ve dvouletých intervalech, když střídá obdobně zaměřenou chovatelskou akci v nedalekých Košeticích na Pelhřimovsku, se scházejí přední chovatelé českého strakatého a holštýnského plemene. Letos předvedli výsledky své práce chovatelé ze zemědělských podniků Agrodam Hořepník, Agropodnik Košetice, a. s., Fadom, s. r. o., Proagro Radešínská Svratka, Selekta Pacov, a. s., VOD se sídlem v Kámeně, VOD Zdislavice, ZAS Úžice, a. s., ZD Čechtice, ZD Krásná Hora nad Vltavou, a. s., ZD Opařany, ZD Vysočina Želiv, Zemědělská a. s. Horní Bradlo, ZVS Nemyšl, spol. s r. o. a farmář Ing. Radek Cihlář.
„Cílem těchto výstav je prezentovat výsledky chovatelské práce a ukázat, k jak velkému pokroku ve šlechtění skotu v České republice došlo. Těší nás, že i v letošním roce jsme plně naplnili kapacitu zdislavického výstaviště, která je do jednačtyřiceti krav. Velice si vážíme všech chovatelů, kteří prezentují svá zvířata na výstavách. Výrazně tak napomáhají zvyšovat úroveň chovu mléčného skotu v České republice, ale současně také udržovat zavedenou chovatelskou tradici, která láká i širokou veřejnost,“ řekl za organizátory výstavy (VOD Zdislavice, CRV Czech Republic, spol. s r. o.) předseda představenstva VOD Zdislavice Ing. František Škrle.
Soutěžní kolekci deseti prvotelek a dvanácti starších krav hodnotil hlavní zootechnik ZAS Mžany a člen Rady Svazu chovatelů českého strakatého skotu v jedné osobě Ing. František Šitler. Hodnocení devatenácti holštýnských plemenic, respektive sedmi prvotelek a dvanácti krav na druhé a vyšší laktaci se ujal bonitér Českomoravské společnosti chovatelů, a. s., Rostislav Škrabal.
A jak to dopadlo? Soutěžní přehlídku českého strakatého plemene opanovali chovatelé z VOD se sídlem v Kámeně, kteří vyhráli vše, co se vyhrát dalo – pohár za nejlepší prvotelku (kráva č. 667255961 – Daiquiri) a nejlepší starší krávu (č. 595321961 – Leia, narozená 22. 6. 2014), za níž si současně odvezli také poháry pro veteránku výstavy a krávu s nejvyšší užitkovostí (11 157 kg mléka s 832 kg tuku a bílkovin). A aby toho nebylo málo, uvedený zemědělský podnik, který hospodaří v nadmořské výšce 570 m na bezmála dvou tisících výměry zemědělské půdy si odvezl pohár i za krávu s nejlepším vemenem (č. 628080961 – Atchafalaya). „Zřejmě dobrej oddíl“…
V kategorii holštýnských krav si pohár za nejlepší prvotelku (kráva č. 697536961) odvezli chovatelé z podniku Agrodam Hořepník, s. r. o. V hodnocení starších krav nejlépe obstáli chovatelé ZD Čechtice, kteří za krávu narozenou 8. 10. 2015 (č. 427175921) získali také nejen pohár pro krávu s nejlepším vemenem, ale i pro šampiónku výstavy. A putovní klobouk k tomu!*
Více se dočtete v časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down