V den svátku svatého Mikuláše se konal již pětadvacátý ročník soutěže o nejlepší stádo a dojnici, jejíž výsledky tradičně vyhlašují Polabské Mlékárny, a. s. Mezi dodavateli mléka do poděbradské mlékárny se vybírají ti nejlepší za poslední rok. Odměňují se chovatelé s nejnižším počtem somatických buněk v mléce, s minimálním celkovým počtem mikroorganismů v mléce i ti, kteří dokázali po celý rok udržet dodávané mléko v Q třídě.
Chovatelé dojnic, zástupci mlékárny a hosté se sešli v Choťovicích v Hotelu Na Farmě. Slova se ujal generální ředitel společnosti Polabské mlékárny a. s. Poděbrady Ing. Pavel Vybíral. Ve své prezentaci mluvil o dodávkách mléka a jeho kvalitě. V loňském roce dodávalo mléko celkem čtyřicet chovatelů, z nichž bylo devět malých (do 500 litrů mléka denně) a dvacet chovatelů dojnic dodávalo více než 3000 litrů mléka denně. Protože obsah mléčných složek není tak vysoký, změnila se konstrukce ceny za mléko, aby se více ohodnotily mléčný tuk a bílkovina. Průměrný dodavatel s tučností mléka 3,95 % a obsahem bílkovin 3,6 % dostane tak o 0,1 Kč za litr více. Polabské mlékárny patří mezi deset největších zpracovatelů mléka v České republice. Tato desítka zpracovává více než pětašedesát procent (66,5 % v roce 2018) dodávek mléka. Přítomné dále pozdravili MVDr. Zdeněk Císař z Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj, Ing. Luboš Pokorný z Okresní agrární komory Nymburk a Ing. Jan Doležal, tajemník Agrární komory ČR.
Odbornou přednášku si připravila Ing. Růžena Seydlová, Ph.D., z Výzkumného ústavu mlékárenského v Praze a tématem byly netypičtí původci mastitid s vlivem na kvalitu mléka a jejich výskyt v chovech dojnic. Nebakteriálními původci mastitid mohou být kvasinky, plísně nebo bezbarvé řasy. Problémem je, že léčení pomocí antibiotik nefunguje a jediným řešením je prevence, a to zejména podpora imunity krav. Mezi nápravná opatření patří kromě uvedené podpory imunity také častá dezinfekce stáje a dokonalá hygiena při dojení, oddělení pozitivně testovaných zvířat, jejich přesunutí až na konec dojení a nakonec vyřazení ze stáda.
Vyhlášení nejlepších Následovalo vyhlášení výsledků 25. ročníku soutěže o nejlepší stádo a dojnici. Pro ceny si chodili menší dodavatelé mléka (do 2000 l za den), velcí (nad 2000 l mléka) a také dodavatelé biomléka.
Celkový počet mikroorganismů Celkový počet mikroorganismů (CPM) v mléce dodavatelů poděbradské mlékárny v roce 2019 činil průměrně 10 000 v ml. Mléko s nejnižšími CPM dodávali chovatelé z farmy Josef Zehnálek (7500 CPM v ml) a mezi velkými dodavateli to byl Karsit Agro, a. s. (6500 CPM). Mezi biododavali tuto kategorii vyhrál Krakonošův ranč – hospodářské družstvo s CPM 5100 v ml mléka.
Somatické buňky Další soutěžní kategorií byl počet somatických buněk v mléce, přičemž průměr z dodávaného mléka za loňský rok byl 194 000 v ml. Skupinu malých dodavatelů vyhrála Ing. Eva Semecká (63 000 v ml), velkých Hanácká zemědělská společnost Jevíčko, a. s. (101 000 v ml) a mezi biododavateli byla nejlepší farma Josef Josífek Jón (106 000 v ml).
Stádo a dojnice Soutěž pokračovala vyhlášením nejlepšího stáda a dojnice mezi biodavateli a konvenčními dodavateli. Nejlepší dojnice mezi biododavateli pocházela z farmy Zdeňky Novákové (12 310 kg mléka, tuku 4,18 %, bílkovin 3,54 %) a u konvenčních z chovu Karsit Agro, a. s. (17 456 kg mléka, tuku 4,14 %, bílkovin 3,04 %).
Nejlepší stádo dojnic mělo zemědělské družstvo Čechtice, kde chovají 597 holštýnských dojnic s průměrnou užitkovostí 11 830 kg mléka s tučností 3,74 % a obsahem bílkovin 3,04 %, tedy celkovou produkcí T + B 846 kg.
V roce 2019, resp. 2018/2019, udrželo po celý rok dodávat mléko v Q třídě polabských mlékáren osm chovatelů dojnic (Josef Josífek Jón, Ing. Eva Semecká, Krakonošův ranč – hospodářské družstvo, Rýcholka s. r. o., Hanácká zemědělská společnost Jevíčko, a. s, ZD Čechtice, Agrofarma Merboltice, Karsit Agro, a. s.).*