Ve čtvrtek 29. listopadu se konal další seminář pátého ročníku programu VÚVeL Festu, tedy cyklu odborných seminářů k problematice chovu a zdraví hospodářských zvířat, ryb, včel a produkce krmiv a potravin včetně vody. Tentokrát se za velké účasti posluchačů z řad zájemců o chov prasata i chovatelů přednášelo o welfare prasat.
Prvním a také posledním přednášejícím byl MVDr. Jan Bernardy, Ph.D. (VÚVeL Brno), který se v první přednášce zabýval právními předpisy upravující ochranu a chov prasat a věnoval se i fyziologickým vlastnostem prasat. V závěrečné přednášce semináře se soustředil na péče o prasata v mimořádných situacích, možnosti jejich omráčení, usmrcení či likvidace.
Podrobně se užívání antimikrobik v chovech prasat, legislativou a výhledy do budoucnosti ve své přednášce zabýval MVDr. Jiří Bureš (ředitel ÚSKVBL).
MVDr. Eduard Göpfert, Ph.D. (VÚVeL Brno) se specializoval na rozpoznání nemoci a poskytování první pomoci prasatům a popisoval situaci v konvenčních chovech i v chovu VÚVeL.
Přednášku, která se týkala prevence okusování ocásků a analýzy rizika v chovu si připravila MVDr. Petra Žáková (SVS ČR). Rutinní krácení ocásků je zakázáno ze zemí EU ve Švédsku (1998) a Finsku (1996/2002). Ke dni 30. 1. 2018 byl vyžádán akční plán k ukončení rutinního krácení ocásků selat od 26 členských států včetně ČR.
Rozsáhlou přednášku o zacházení s prasaty v rámci přepravy a o přepravě dalších hospodářských zvířat, o legislativě a povinnostech přepravce podle vzdálenosti, na kterou jsou zvířata transportována, prezentoval MVDr. Dušan Bill.*
Podrobněji v časopisu Náš chov 1/2019 a v týdeníku Zemědělec.