Odchov telat bez chyb

Na semináři v v Hotelu na Farmě v Choťovicích přednášel o problematice odchovu telat MVDr. Jiří Davídek. Jeho prezentace byla součástí letošního Jarního cyklu seminářů 2020 pořádaného firmou SCHAUMANN ČR s. r. o. s partnery.

Ve své přednášce o odchovu telat se praktický veterinární lékař MVDr. Jiří Davídek zaměřil na popis častých chyb v odchovu telat s návrhy, jak je řešit. Chybou před narozením telete je špatně organizovaná porodna a porody. Chybou je, když chybí celodenní dozor, krávy mají málo místa a špatnou hygienu porodny. Do porodních kotců se mnohdy přehánějí příliš brzy před otelením a následně chybí dobrá péče o narozené tele a ponechá se dlouho po porodu na porodně.  Tam může dojít k infekci telete  ze znečištěné podestýlky, z olizování nohou a břicha a vemene matky a poté kontaminovaného mleziva a možná jsou poranění telat. Velmi důležitá je péče o mlezivo a včasné napojení telete dostatečným množství mleziva. Po přesunu do venkovních individuálních boxů je nejdůležitější jejich správné nastlání tak, aby se nejmladší telata  mohla do slámy zachumlat. Chyby se mohou udělat i později při krmení mléčné náhražky, když se zvolí nekvalitní a špatně se dávkuje, například jen odhadem. Nevhodně skladovat i dávkovat se dá i starter. Chybou je i to, když je málo chutný, příliš prašný, když jsou granule příliš tvrdé nebo příliš měkké. Také příliš časný přístup telat k objemnému krmivu není žádoucí. U nejmladších telat zůstává dlouho v bachoru a snižuje příjem starteru. Špatně zvládnutý odchov může končit nedostatečnou přípravou telat na odstav.

Přednášející popsal několik nemocí, které mohou postihnout telata v závislosti na věku (enteritidy, průjmová onemocnění, kokcidiózy, klostridiózy, bronchopneumonie či paratuberkulóza) s tím, že poradil, jak se jim dá předcházet.*

Podrobněji v časopisech Náš chov, Krmivářství a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down