22.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:

Špičkové technologie pohromadě

Akciová společnost Agras Bohdalov hospodaří na Vysočině na výměře zhruba 1300 hektarů zemědělské půdy, z toho připadá 1000 ha na půdu ornou. Bohdalovští jsou známí vynikajícími výsledky v chovu holštýnského skotu. Jak komentuje ředitel podniku Ing. Rudolf Vomela, rostlinná výroba je díky tomuto zaměření podřízena živočišné.

V podniku chovají 880 holštýnských krav s průměrnou užitkovostí na úrovni 12 500 kilogramů mléka s obsahem tuku 3,77 % a bílkovin 3,35 procenta. Počet somatických buněk nepřesahuje 150 tisíc na mililitr suroviny.

V Bohdalově se nedávno vybudovaly dvě haly pro 192 a 579 dojnic, jejichž lehací boxy jsou vyplněné speciálními matracemi Maxibox. Na tyto matrace se pak 3 x za 14 dní přistýlá směs drcené slámy, vody a vápence. Tato technologie zaručuje nadprůměrnou čistotu krav včetně vemen a paznehtů.

Cesty pro dojnice stejně jako plochy u krmiště jsou gumové, podle potřeby roštované. V hnojných chodbách jezdí po gumovém povrchu každé dvě hodiny speciální shrnovací lopaty odvádějící kejdu do sběrných kanálů.

Pro komfort krav slouží dostatek temperovaných napáječek, jež jsou ve stájích umístěné ve strategických místech. Ideální mikroklima zajišťují jak hřebenová štěrbina, tak boční plachty svinovací po celé délce a řízené meteostanicí a také svinovací vrata na koncích krmné chodby.

Welfare podporuje také orientace hal ve směru sever – jih a dostatečná kubatura vzduchu nutná pro vysokoprodukční dojnice.

Menší stáj, v níž jsou umístěny krávy v počáteční fázi laktace a většinou se zde zapouštějí, je řešená jako čtyřřadá a je po celé délce vybavena samopoutacími zábranami. Větší hala je šestiřadá a po zaprahnutí z ní dojnice odcházejí do starých stájí.*

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Kraj Vysočina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down