Jeden ze série seminářů společnosti KWS OSIVA, s. r. o., s názvem Kukuřice v praxi 2016 se uskutečnil ve středu v Hradci Králové. MVDr. Tomáš Mitrík ze společnosti FeedLab, s. r. o., se věnoval tématu mléčné krize ve vztahu k výživě dojnic.
Jak sdělil MVDr. Mitrík, energie a její využití u přežvýkavců není jednoduchá záležitost.
Jde nejen o využití genetického potenciálu hybridů kukuřice v konkrétních podmínkách prostředí, ale také o zvládnutí výroby samotné siláže, zajištění odpovídajícího managementu krmení, tzn. dotáhnout kvalitně a úspěšně celý proces až po kravský bachor v takové kvalitě, která se projeví v efektivní užitkovosti, tj. v produkci mléka.
Kvalitu z hlediska nutričního složení "zhodnotí" na prvním místě bachorové mikroorganismy a následně i kráva. Jedním z klíčových parametrů pro hodnocení živinové kvality kukuřičné siláže je neutrální detergentní vláknina (NDV) tj. buněčné stěny (celulóza, hemi-celulóza a lignin), tedy to, co má největší objem a nejnižší specifickou hmotnost. Každá složka vlákninového komplexu má jinou stravitelnost. Vzhledem k různému charakteru těchto složek je třeba znát jejich správné poměry a limity, které jsou nezbytné pro zajištění správné, zdravé a efektivní výživy přežvýkavců.*
Více si přečtete v Zemědělci