17.08.2021 | 01:08
Autor:
Kategorie:

Umí kukuřičné siláže

V pondělí 16. srpna předával jednatel firmy ACE Agro , s. r. o. Ing. Aleš Křivka ocenění chovatelů AGRAS Bohdalov, a. s. ocenění za nejlepší kukuřičnou siláž v soutěží Silážní liga, jejíž nultý ročník proběhl v červnu.

Před vlastním předáváním ocenění proběhla diskuse o výrobě siláží obecně a také o tom, jak ji pro své dojnice vyrábí v Bohdalově.

Za AGRAS Bohdalov, a. s. se zúčastnili předseda představenstva Ing. Rudolf Vomela, vedoucí úseku ŽV Ing. Vladimír Musil a vedoucí úseku RV Martin Jaroš a za organizátora Silážní ligy ACE Agro s. r. o. Ing. Aleš Křivka a Zdeněk Pešek.

V Bohdalově vloni sklízeli silážní kukuřici mezi 10. a 22. říjnem , a to  po celých osm dní bez přerušení přes den i v noci. Kukuřici sklízeli klasickou řezačkou Claas. Folie silážních jam  zatěžují ořezanými pneumatikami.   Během diskuse nám vysvětlili, že délka řezanky kukuřice byla kolem 12mm, a sklidili celkem 123,9 ha  kukuřice. Vždy po zaplnění jámy přešli k plnění nové (celkem pro dojnice vyrobil v jámách4054,98 tun kukuřičné hmoty. Při výrobě siláže se používal konzervant Dr. Silage.

Firma AGRAS Bohdalov, a. s. přitom hospodaří a pěstuje mimo jiné i silážní kukuřici v typických podmínkách Vysočiny v katastru čtyř obcí – Bohdalov, Rudolec, Pokojov a Chroustov v nadmořské výšce 550–700 m. Specializují se na chov holštýnských dojnic a má  celkovou výměru 1350 ha zemědělské půdy a převážná část je věnována zajištění krmiva pro potřeby chovu dojnic.

Ing. Vladimír Musil  nás provedl novou mléčnou farmou. Vznikla nová šestiřadá produkční stáj a čtyřřadá stáj  pro krávy v rozdoji. Dojí se v nové paralelní dojírně Boumatic s 2x20 stáními třikrát denně.

Konstrukce stájí  je ocelová bez vnitřních podpor s velkou kapacitou podélné stěny stáje jsou opatřeny svinovacími elektrickými plachtami. Zastřešené jsou PUR panely hřebenovou větrací štěrbinou. V produkční stáji se stele směs slámy, vápence a vody a pravidelně se dostýlá. Krmiště (kaliště) se čistí  každou hodinu vyhrnovací lopatou. Na všech pohybových plochách a chodbách jsou rohože.

V nové mléčnici jsou nové chladicí tanky, denně dodávají do mlékárny kolem 28 000 litrů mléka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down