13.02.2020 | 12:02
Autor:
Kategorie:

V plánu je farma na plný úvazek

Zemědělství k životu na vesnici neodmyslitelně patří. I přestože se dnešní venkov pozvolna mění, stále se najdou lidé, kteří mají k tomuto agrárnímu oboru vřelý vztah. Patří k nim také Radek Čičmanský, který v zemědělství pracuje a ve volném čase se zabývá chovem suffolských ovcí. Zatím! Jeho snem je totiž ještě založit stádo krav plemene limousine a farmu s produkcí plemenných zvířat předat synovi.

Vysněný rodinný domek s nepostradatelnými zemědělskými budovami a pozemky skýtajícími nezbytnou krmivovou základnu Radek a Ivana Čičmanských pořídili v Němčanech u Podbořan. Po drobných úpravách byl rozlehlý areál bývalého statku připravený nejen k nastěhování, ale i k pořízení prvních zvířat. Pozorného čtenáře nepřekvapí, že to byly ovce.
„Suffolci se mi líbili již od dětství, a když jsem se rozhodl založit vlastní chov, nemusel jsem přemýšlet, jaké plemeno zvolím. Původem anglické plemeno specializované na masnou užitkovost pro mne bylo jasnou jedničkou. A to nejen pro svou zmasilost, ale i líbivý exteriér s typickou černě zbarvenou hlavou a nohama. Sufolk je odolné plemeno, dobře snáší naše klima, jehňata jsou velmi životaschopná, matky jsou starostlivé, mléčné a při dobré výživě mají dostatek mléka. U nás je to nejrozšířenější plemeno ovcí, což jen ukazuje, že je o něj zájem. Základní stádo dvaceti bahnic a berana s jehnětem jsem pořídil na Litoměřicku od firmy Náš Dvůr, která prodávala svůj chov založený ze zvířat od společnosti Ekofarma Košařům mlýn, s. r. o. z Nového Knína,“ pokračoval dále Radek Čičmanský, který svůj „comeback“ k farmařině zahájil v roce 2018.
Na farmě v Němčanech aktuálně obhospodařují výměru 13,5 ha trvalých travních porostů, z nichž 3,5 ha vlastní. Základní stádo sufolských bahnic čítá osmadvacet kusů, s loňskými jehnicemi a třemi plemeníky (dva berany linie Howenberk a jednoho Reaeadr Rastafari) tak evidují celkem dvaapadesát ovcí. Pro chovatele je prioritou produkce plemenného materiálu.*
Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down