14.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:

Ve Skalském dvoře se podávalo hovězí

Koncem září se v hotelu Skalský dvůr konal seminář Českého svazu chovatelů masného skotu, na který navazovala členská schůze. Přednášky byly velice přínosné pro praxi. Přítomní se dozvěděli, jak postupovat proti paratuberkulóze, jak zlepšit kvalitu travních porostů, nebo jak správně zchladit jatečný trup, či jak pečovat o sexuální zdraví plemenného býka. Bohatý přednáškový nášup byl okořeněn praktickou ochutnávkou arménského pokrmu basturma.

Hned první přednášející prof. Ing. Petr Pipek, CSc., emeritní profesor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, chovatele masného skotu velice zaujal.  S humorem sobě vlastním seznámil posluchače s tím, co všechno má vliv na kvalitní hovězí steak, a to z pohledu produkce hovězího od pastevního výkrmu, přes porážku a zrání masa až po finální úpravu. Jeho článek s touto tématikou přinese jedno z následujících vydání Našeho chovu.

Karel Svoboda, který se dlouhodobě věnuje problematice zrání hovězího masa, představil možnosti chlazení a zrání masa ve speciálních zařízeních. Rovněž prezentoval pokrm basturma – kořeněné a sušené hovězí po arménské či iráckém způsobu.

Pozor na paratuberkulózu u masných stád

MVDr. Kamil Kovařčík, Ph.D. z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně upozornil na problém paratuberkulózy a naznačil možnosti řešení u masných stád.

Na úvod sdělil, že PTB je ekonomicky nákladné onemocnění domácích (skot, ovce, kozy) a divokých (jelenovití, mufloni) přežvýkavců s velmi dlouhou inkubační dobou (2 až 15 let) a je neléčitelné. Původcem je Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis (MAP), bakterie má vysokou životaschopnost – v půdě vydrží až 13 měsíců, v trusu až dva roky. Základní klinický příznak je vodnatý průjem doprovázený intenzivním hubnutím při zachovaném příjmu krmiva, v pokročilé fázi zvíře uhyne vyčerpáním. Zvíře vylučuje bakterie v trusu a v mléku. MVDr. Kamil Kovařčík dále upozornil, že zejména u masných stád může být stádo významně promořené a klinicky se projeví pouze „vrchol ledovce“ – třeba dvě zvířata ze stáda. Ostatní však jsou již infikována.

Více v časopise Náš chov 11/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down