18.02.2020 | 08:02
Autor:
Kategorie:

Vejce je kompletní balíček života

Dva semináře pro chovatele drůbeže uspořádala začátkem letošního roku společnost ACE Agro, s. r. o. ve školicím centru SVÚ Jihlava. Jeden z nich byl zaměřen na nosnice, druhý na výkrmovou drůbež. Hlavním zahraničním hostem byl Aziz Sacranie, technický ředitel společnosti Global Poultry Services. Ve své přednášce se zaměřil na kvalitu vajec a perzistenci snášky.

„Nenechte si vnutit názor, že vejce není zdravé. Ve vejci je vše, co nový zárodek života – kuře - potřebuje. Vejce také chrání embryo a jeho vývoj. Je to vlastně kompletní balíček života,“ sdělil Aziz Sacranie na úvod své přednášky. Poté poukázal na zřejmý fakt z praxe, že kvalita skořápky se zhoršuje se stářím nosnic. „I když zvýšíte hladinu vápníku, starší nosnice mají skořápku slabší. Chci zde diskutovat možnosti ovlivnění kvality skořápky. Dvě až 12 procent vajec, která produkují chovatelé drůbeže, má problém s kvalitou skořápky. Poškození vajec, reklamace pak zhoršují dodavatelsko-odběratelské vztahy. A 90 % reklamací je spojeno s kvalitou skořápky… Starší nosnice má větší vejce, takže požadavek na minerály roste. Ale oxidace je náš nepřítel. Stárnutí je náš problém. Je to typické, čím starší, tím více oxidované. "

Asi ¼ z 250 vajec, které Češi zkonzumují, ročně pochází z dovozu. Největší objem se dováží z Polska, na druhém místě je Lotyšsko.  Doc. Martina Lichovníková ve svém vystoupení poukázala na fakt, že český konzument není správně informován.  „Lidé například kupují biovejce a myslí si, že kupují lepší produkt, ale nevědí, že více platí  proto, že nosnice mají lepší podmínky. Pouze 45 % dotázaných lidí vnímá welfare ve smyslu toho, co skutečně je. Je třeba vzdělávat společnost, říkat objektivní informace, ale naopak nelze lidi strašit. V jedničkových vejcích není salmonela, je tam pouze zvýšené riziko. Velice dobře se manipuluje s lidmi, kteří nemají jiné zdroje informací. Sociální sítě jsou silné,“ zmínila mimo jiné doc. Lichovníková.

Ing. Aleš Křivka, ředitel ACE Agro, s. r. o., představil aktivity firmy ACE Agro a přidal praktickou ukázku osídlení trávicího traktu mladých kuřat pomocí přípravku Broilact. Chovatele zaujal také gel, který lze nazývat „amarouny“ pro kuřata. Vhodné je jeho podávání při přepravě, protože slouží jako zdroj napájecí vody.*

Více se dočtete v Našem chovu 4/2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down