14.02.2020 | 04:02
Autor:
Kategorie:

Všechno o výživě a výrobě krmiv

Letošní Jarní cyklus seminářů 2020 byl dvanáctého února zahájen v Hotelu na Farmě v Choťovicích. Do sálu si našli cestu chovatelé, veterináři i studenti. Na programu bylo několik přednášek o výživě vysokoužitkových dojnic, o porovnání výživné hodnoty trav a leguminóz, o fermentaci siláží, ale také o antibiotické rezistenci a bezchybném odchovu telat.

Úvodní přednášky se ujal MVDr. Tomáš Mitrík, Ph.D., (nezávislý odborný poradce, FeedLab s. r. o.) a její název zněl Trávy versus leguminózy ve výživě vysokoprodukčních dojnic. Během své prezentace porovnával živinovou kvalitu a vysvětlil, v čem rozdíly spočívají a jak jich lze využít. Věnoval se i otázce co je pro vysokoužitové dojnice zdravější. Než pokračoval MVDr. Mitrík v další přednášce, seznámil Ing. Dušan Kořínek, Ph.D., (SCHAUMANN ČR s. r. o.) posluchače s praktickými zkušenosti se speciálním osivy GREENSTAR a jejich přínosem pro různé účely.

Ve druhé přednášce se MVDr. Mitrík  věnoval výsledkům a přínosům cíleného usměrňování fermentace v praxi silážování. Vysvětlil, že fermentace je boj o cukry a také, jak a na co se přemění energie vodorozpustných cukrů v siláži a jak se to dá využít.  Popsal, jak cíleně usměrnit silážní fermentaci například využitím inokulantů. Shrnul také chyby, kterým bychom se měli určitě vyhnout.

O odchovu telat přednášel praktický veterinární lékař MVDr. Jiří Davídek.  Popsal časté chyby v odchovu telat a doplnil návrhy, jak je řešit. Uvedl několik nemocí, které mohou postihnout malá telata s tím, že poradil, jak se jim dá předcházet.

MVDr. Oto Huml, diagnostik a terénní veterinární lékař, (Vedilab s. r. o.) mluvil o antibiotické politice EU o možné antibiotické rezistenci a o terapii mastitid.  Nová evropská veterinární legislativa začne platiti 28. 2. 2022 a dojde ke změnám ve veterinární praxi a budou nové povinnosti a sankce i pro chovatele. Dají se očekávat omezení a komplikace v oblasti využívání antimikrobik.

Závěrečnou prezentaci si připravil Ing. Dušan Kořínek, Ph.D., a představil novou generace systému MOOML, MOOML 20. Vysvětlil, jaké novinky nová verze přináší pro uživatele.*

Podrobněji v časopisech Náš chov, Krmivářství a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down